סין הופכת למנהיגה בתחום האנרגיה הנקייה

 
סין עקפה את ארה"ב ויפן והשאירה הרחק מאחור את אוסטרליה בהופכה למדינה המובילה בתחום האנרגיה הנקייה, כך על פי מחקר של מכון האקלים האוסטרלי. מדינות כמו בריטניה, סין וארה"ב כבר קבעו מסים ותעריפים ישירים ועקיפים גבוהים יותר לפליטות פחמן, אך הדוח מצביע על כך שהתמריצים שסין נותנת ליצור חשמל ממקורות נמוכי פחמן כגון אנרגית שמש ורוח הם כמעט פי שלושה מאלה שנותנת ארה"ב.

המחקר בדק שש מדינות והציב את סין במקום השני אחרי בריטניה מבחינת צעדים לעידוד אנרגיה מתחדשת והטלת מיסים על צורות יצור חשמל מזהמות יותר כגון שריפת פחם. הצעדים מונעים ע"י אינטרסים כלכליים של סין שחולשת על נתח השוק הגדול ביותר כיום בתחנות האנרגיה הנקייה, כך על פי מומחים.

סין מתכננת לסגור עד 2011 מאה תחנות מזהמות ליצור חשמל ובכך לצמצם את פליטות גזי החממה שלה ב- 15%. סין גם הציעה סובסידיות של מיליארדי יואן לאנרגיה "ירוקה" כדי להגיע למצב בו 15% מכלל החשמל במדינה יגיע ממקורות מתחדשים עד 2020, לעומת כ- 7.8% כיום.

סין, צרכנית האנרגיה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב, התחייבה בועידת האקלים של האו"ם בניו יורק לקצץ בפליטת פחמן דו-חמצני ליחידת תל"ג ב- 45%-40% החל משנת 2005 ועד לשנת 2020.

הדרך להגיע למטרה זו כוללת הגדלת היכולת ליצור חשמל בתחנות הידרואלקטריות ל- 300 מיליון קוו"ט ב- 2015 מ- 200 מיליון קוו"ט כיום. בנוסף, האיץ הממשל הסיני מאמציו ליצור חשמל ממקורות כמו שמש, רוח, מים ואנרגיה גרעינית.

מדיניות אגרסיבית זו, אשר הינה מכוונת ייצוא, כבר מתחילה להדאיג מתחרים ומהווה קרקע פורייה לפוליטיקאים מכל הגוונים. איגוד עובדי הפלדה בארה"ב, למשל, טוען כי ההתנהלות הסינית מהווה תחרות שאינה הוגנת ומפרה את חוקי ארגון הסחר העולמי. בעקבות טענה זו, הכריזה ממשלת ארה"ב על חקירה ממלכתית, כאשר מחוקקים מן המפלגה הדמוקרטית הזדרזו לומר שהצעד להתחיל בחקירה מראה שהנשיא אובמה נחוש להגן על משרות בבית. כל זה מתרחש לפני הבחירות לקונגרס בארה"ב כאשר הדמוקרטים נמצאים בעמדת מגננה. בבייג'ינג התגובה הייתה מחאה חריפה על צעד זה של ארה"ב, ששולח "אות של פרוטקציוניזם מסחרי לעולם."

לטענתה של סין, שוק טורבינות הרוח שלה פתוח לכולם והיא כמעט אינה מייצאת לארה"ב. המועצה העולמית לאנרגית רוח צופה שסין תעקוף את ארה"ב בסוף השנה הנוכחית ביכולת יצור החשמל מרוח. תעשיית החשמל מאנרגית הרוח בסין הכפילה את עצמה בכל שנה בחמש השנים האחרונות, לפי המכון למחקר האנרגיה הסיני תחת המועצה לפיתוח ורפורמות.

לייבסיטי - בניית אתרים