מחוז יונאן (Yunnan)

 


יונאן (Yunnan) הינו עדיין אחד מן המחוזות הפחות מפותחים בסין ואשר אחוזי העוני בו הם מהגבוהים בסין כולה. בשנת 1994 חיו ב-73 תתי-המחוז של יונאן 7 מיליון בני אדם מתחת  לקו העוני, בעיקר באזורים הכפריים. ההכנסה השנתית הממוצעת לנפש של עניי המחוז, עמדה באותה עת על 300 יואן בלבד (44$) ורובם נתמכו כלכלית ע"י השלטון המרכזי.

 

כאמור, החיסרון העיקרי של יונאן כיום הינו היעדר פיתוח. הפרודוקטיביות והתחרותיות הנמוכה מונעות גם כיום פיתוח מהיר, זאת בנוסף על התמודדות המחוז עם אתגרים חברתיים לא קלים: מגוון המיעוטים במחוז, הגירה בלתי חוקית לתוך המחוז, השפעות הסחר בסמים המתרכז באזורי הגבול עם וייטנאם, מינאמר ובהוטן וכן התפשטות מחלת האיידס.

 

ואולם, כבר בשנת 2002, כאשר הכנסות המחוז כולו עמדו על סך של 3.15 מיליארד יואן (כחצי מיליארד דולר), הצטמצמה אוכלוסיית העניים לכדי 2.86 מליון נפש. כיצד? צמצום העוני נבע בעיקר בשל יישומה של תוכנית שכללה מס' פרויקטים אשר מטרתם שיפור תשתיות הקרקע, המים, החשמל והדרכים במחוז, ויצירת "חגורה ירוקה" של בניינים ידידותיים סביבה, אשר יצרו מקומות עבודה רבים וגרמו להפחתת עלויות השימוש בתשתיות תוך הגדלת מאגרי המים, התבואה והחשמל.

 

למרות שיונאן מפגרת אחרי מחוזות החוף המזרחי האחרים ברמת הפיתוח הסוציו-כלכלי שלה, הרי שהמיקום הגיאוגרפי שלה מעניק לה יתרון תחרותי בכל הקשור לסחר חוץ עם מדינות מזרח אסיה. נהר הלאנקאנג (המהווה את חלקו העליון של נהר המקונג) הינו נתיב התחבורה הימי למדינות אלה. כאמור, בשנים האחרונות שופרה גם תשתית התחבורה היבשתית, זאת על מנת לחזק את כלכלת המחוז ואת שיתוף הפעולה והסחר בינו לבין יתר המדינות הסובבות את נהר המקונג.

 

כל אלה מעידים על כך שעתידו של מחוז יונאן אופטימי למדי מהבחינה הכלכלית ולמרות תלותו הגדולה יחסית של המחוז גם כיום במשאבים טבעיים, הרי שהם אלה המעודדים דווקא השקעות חיצוניות לא מעטות אשר יוצרות צמיחה כלכלית. ואכן, כבר כיום יש למחוז יונאן קשרי מסחר ענפים עם יותר מ-70 מדינות בעולם כולו. על מנת להקל על הסחר ולהפוך את המחוז לכדאי להשקעות זרות, יסד מחוז יונאן אזור סחר חופשי לאורך הגבול עם מינאמר.

 

כיום ניתן למנות, בנוסף על החקלאות שבמשך שנים הייתה נדבך מרכזי בכלכלת המחוז, את התעשיות העיקריות הבאות במחוז יונאן:

1. גידול ועיבוד טבק

2. כרייה ועיבוד פחם

3. ייצור חשמל הידרו-אלקטרי - פרויקט בינלאומי

4. תעשיות ברזל ומתכות שונות

5. תעשיית רכב

6. דשנים וכימיקלים

7. טקסטיל

8. אופטיקה

9. תיירות - בשל המיקום הגיאוגרפי והאקלים הנוח

 

לייבסיטי - בניית אתרים