רכישות סיניות ברחבי העולם
 
בשנים האחרונות, בעיקר מאז צמחו מאגרי מטבע החוץ של סין לממדים עצומים, החלה הממשלה הסינית "לפזול " אל מחוץ לסין ולהשקיע כספים, ישירות או בעקיפין (על ידי חברות ממשלתיות ועל ידי הלוואות לחברות סיניות), ברכישת מניות, חברות ונכסים שונים ברחבי עולם. מגמות ההשקעה של ממשלת סין מופנות לרכישת חברות של חומרי גלם ומשאבים, בעיקר במדינות מתפתחות שהתשואה בהן היא מהירה וגבוהה וחברות העוסקות בתעשייה עתירת ידע ובטכנולוגיות חדשות.

ממשלת סין מנסה בשנים האחרונות לעודד חברות סיניות לרכוש חברות זרות או לבצע עמן מיזוגים כדי לבלום את הזינוק ביתרות מטבע החוץ של סין, שהגיעו בשנת 2010 לסכום של כ- 2.7 טריליון דולר. בסין חוששים כיום שככל שזרם הכסף הזר שמגיע לסין יגבר, כך יהיה קשה יותר לבנק המרכזי של  סין למנוע עלייה באינפלציה והיווצרות בועת נדל"ן בשוק המקומי.

הצמיחה הכלכלית המהירה של סין גרמה לה לחפש חומרי גלם מכל הסוגים והמינים בכל רחבי העולם. המדינות המתפתחות עונות לצורך הגדול של סין בחומרי גלם, כגון: נפט, מתכות ועצים. מעורבותה של סין במדינות אלה גם תורמת למניעת התלות שלה במדינות שהיא מייבאת מהן חומרים אלה. לדוגמה,סין מעניקה הלוואות ואשראי מועדף לחברות סיניות המשקיעות באפריקה. למעשה, סין הקציבה סכום של כעשרים מיליארד דולר למימון הסחר והתשתיות ברחבי אפריקה לשנים הקרובות.

מלבד זאת רואות החברות הסיניות את אפריקה ומדינות מתפתחות אחרות הן כשוק מצוין לסחורות הזולות המיוצרות בסין הן כאופציה לרכישת חומרי גלם רבים (מקורות אנרגיה ומרבצי מינרלים). הרכישות הרבות של מקורות האנרגיה ומרבצי המינרלים השונים מבטיחות את המשך זרימת חומרי הגלם לסין גם בשנים הבאות תמורת תשלום תמלוגים מופחת. כך לדוגמה, רכש התאגיד הסיני הממלכתי למתכות שאינן מכילות ברזל את הזכות לפיתוח מכרות נחושת רבים בזמביה, והאיחוד הסיני חתם חוזה לפיתוח מרבצי ברזל בליבריה.

מגמת השקעה נוספת היא רכישת טכנולוגיות חדשות וחברות היי-טק חדשניות בכדי לייבא ידע וטכנולוגיה לסין. הסינים מעוניינים לפתח "עצמאות" שתאפשר להם לצמצם את התלות במדינות אחרות. כדי לעשות זאת, עליהם לרכוש את הערך המוסף שמביאים המשקיעים: הון מזומן, ידע וטכנולוגיה. ההון כבר קיים בסין וכעת הם משקיעים ברכישת הידע והטכנולוגיה.

גם ישראל הופכת לאחרונה יעד להשקעות, וחברות סיניות רבות מגלות התעניינות רבה בפוטנציאל הגלום בה. לאחרונה רכשה החברה הסינית, ציימצ'ינה[ChimeChina] מניות של חברת "מכתשים אגן" הישראלית, ונראה כי מדובר רק בפתיחת הדרך להשקעות סיניות נוספות רבות בישראל. הסינים רואים בישראל מקור ליזָמוּת וטכנולוגיות חדשות , ומעריכים מאוד את ה"ראש היהודי". העניין הרב שמגלים הסינים לאחרונה בישראל נובע גם מהקשיים הרבים שחברות הסיניות  נתקלות בהן ברכישת טכנולוגיות בארה"ב ובאירופה בשל הגבלות ממשלתיות.

פעילותה העסקית הענפה של סין באפריקה ובמדינות המתפתחות וההשקעה בחברות עתירות ידע וטכנולוגיה הם תולדה של תכנון לטווח רחוק ושימת לב רבה לצרכיה העתידיים של סין – משאבים יקרים, ידע וטכנולוגיה. מגמה זו טומנת בחובה הזדמנויות ופוטנציאל רב לחברות ישראליות מתחומי הסטארט-אפ, ההיי-טק, הביוטכנולוגיה והאנרגיות הירוקות, אשר מחפשות משקיעים.  עם זאת, חשוב לזכור כי בפעילות עסקית בסין יש לנקוט אמצעי זהירות רבים כדי לשמור על זכויות הקניין ולהבטיחן בקיום החוזה.

הכותבת היא עו"ד תהילה לוי לאטי מנהלת הפירמה הבינלאומית זיסמן, אהרוני, גייר ושות' היא אחת מהכותבים באתר
www.iAsia.co.il ,אתר המוקדש לאזור מזרח אסיה ולארבע המדינות הדומיננטיות ביותר בו- יפן, קוריאה, סין והודו וארגון בוגרי לימודי מזרח אסיה.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים