סקירה גיאוגרפית – ג'ג'יאנג

  

במדינה רחבת מימדים כסין, השלישית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשייה המקומית, קשה עד בלתי אפשרי לאתר תעשיות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסוים?

 

איפה מתחילים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואפיון התעשיות הרלוונטיות לאזורים השונים.

 

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות של מחוז פוג'יאן. היום נמשיך למחוז ג'ג'יאנג , הממוקם גם הוא במזרח סין, אל מול האי טייוואן, צפונית למחוז פוג'יאן.

מחוז גֶ'גְ'יאנְג (Zhèjiāng) יושב מדרום לעיר שנגחאי ולנהר היאנגצה וכאמור צפונית למחוז פוג'יאן.

שטחו הנו 101,800 קמ"ר ואוכלוסייתו נאמדת בכ-46.2 מיליון נפש. בירתו היא העיר האנגג'ואו  ובדומה למרבית המחוזות במזרח סין, הוא מאוכלס ברובו על ידי בני  ההאן.  

צפונו של המחוז מהווה חלק מהדלתא של שפך נהר היאנגצה. זהו שטח מישורי המהווה קרקע חקלאית פורייה כבר אלפי שנים והוא רווי בנהרות ותעלות השקיה. דרומו של המחוז הררי יותר. חופו של המחוז מפותל ומשונן ולאורכו לא פחות מ-18,000 איים, כשהידוע שבהם הוא פּוּטְווֹשָׁאן (Pŭtuóshān), שההר שעליו הוא אחד מארבעת ההרים הקדושים לבודהיזם בסין.

ג'גיאנג נמנית על הפרובינציות המפותחות בסין, ומהווה מרכז תעשייתי גדול וחשוב ברמה הלאומית, במיוחד בתחום התעשיות הקלות. ארבע התעשיות המרכזיות בפרובינציה הן אלקטרוניקה, מכונות, כימיקלים ומוצרי פרמצטיקה. לצד ארבע תעשיות היסוד פועלות באיזור גם תעשיות הנייר, מזון, נייר, טקסטיל, ביגוד, עור ומשי. 
 
בשלושת העשורים האחרונים נהנתה כלכלת הפרובינציה מקצב מהיר של צמיחה. מאפיין בולט של הכלכלה בג'גיאנג הוא פריחת המיזמים והחברות שבבעלות פרטית. החברות הפרטיות ממלאות גם תפקיד חשוב בתהליך הרפורמות בחברות הממשלתיות, תוך שהן משתלטות על חלק מהחברות. ראויה לציון העובדה שנכון לשנת 2005, 62 מתוך רשימת 400 האנשים העשירים בסין באים ממחוז זה.

 

הערים המרכזיות במחוז ג'ג'יאנג וריכוזי התעשייה -


האנגג'ואו
Hangzhou

 

עיר הבירה של המחוז. אוכלוסיית העיר מונה 5 מיליון איש, מתוכם כ-1.5 מיליון בעיר עצמה והיתר בתחום השיפוט שלה.

 

העיר, ששימשה בעבר כעיר הנופש של הקיסרים, נחשבת לאחת היפות בסין, כמאמר הפתגם העתיק – "גן עדן למעלה וסוג'ו והאנגז'ו למטה".

 

בעיר פועלת האוניברסיטה הגדולה בסין, כמו גם אחד משלושת מוסדות האקדמיה המובילים בסין בתחום האמנות.

 

האנגג'ואו נהנית מרמת פיתוח כלכלי מרשימה ובתחומה פועלות גוון חברות מובילות בתחומים שונים. במהלך שנות התשעים נהנתה העיר מקצב צמיחה שנתי ממוצע של 17%. בשנת 2002 יצרה האנגדז'ו תל"ג בהיקף של כ-21.6 מיליארד דולר (גידול של 13.7%), הישג הממקם את העיר בין שלוש הבירות הפרובינציאליות המובילות בסין. את הצמיחה הכלכלית בעיר מוביל הסקטור הפרטי.

 

התעשיות המרכזיות בעיר –

אנרגיה, מזון, פלדה, משי.

 

נינגבוNingbo

 

אוכלוסיית העיר מונה כ- 6 מיליון איש. העיר הנה העיר השנייה בחשיבותה בפרובינציית Zhejiang ונמנית על קבוצה של ערים מובילות בסין, הנהנות ממעמד תת-פרובינציה, מעמד המקנה לה מידה רבה של עצמאות כלכלית. בתחום שיפוט העיר מצויה העיירה   Xikou, עיירת הולדתו של הגנרל צ'יאנג קאי-שק, מייסד הרפובליקה הסינית של טייוואן.

 

בעיר ממוקם נמל מטענים ומכולות גדול, השני בחשיבותו בסין לאחר שנגחאי.

 

בתחום העיר פועלת חברת Bird שהיא מיצרניות הטלפונים הסלולרים המובילות בסין.

 

תעשיות מרכזיות בעיר –

 

טקסטיל, אלקטרוניקה, אביזרי אמבט, פטרוכימיה, מתכת, נייר, תבניות להזרקת פלסטיק, מפעלי פלסטיק, ייצור וציוד מכונות. בשנים האחרונות התפתחה תעשיית היי טק בעיר.

 

וו'נג'ואו Wenzhou

אחת הערים החשובות במחוז ג'ג'יאנג. אוכלוסייתה מונה כמיליון איש.

 

וונג'ו הייתה אחת מהערים הראשונות שנפתחו לפעילות של זרים בסין והיא המתקדמת ביותר בסין בעצמאותה הכלכלית וברמת ההפרטה בה. כ-90% מהמפעלים ומהעסקים הפועלים בעיר הינם בבעלות פרטית.

 

תעשיות מרכזיות בעיר –

 

נעליים, אלקטרוניקה, חלקי חילוף לרכב, משאבות, שסתומים.

 

 

 - Taizhouטאיג'ואו

 

מוצרי פליז – שסתומים, ברזים, אביזרים, תבניות לפלסטיק.

 

 -   JIaxingג'ישינג

 

עור, תעשיית העץ, מכונות.

 

 - JInhuaג'ינהואה

 

חלקי מכונות, אבטחה, אופניים חשמליות, מנעולים.

 

 -  Chengzhouצ'נגג'ואו

 

אריחים, טקסטיל.

 

 -  Yiwuאיוו

 

העיר מתאפיינת במגוון מוצרים, כאשר המיוחד בה הינה מתן הגמישות בכמויות וגודל הזמנות הרכש, יתרון ייחודי לעיר, אשר הסחר בה מתנהל כ"שוק".

 

מוצרים תעשייתיים קטנים, מוצרי צריכה, כלים.

 

 - Shanxingשאנשינג

 

טקסטיל, ביגוד, מטריות, הדפסה וצביעה.

 

לייבסיטי - בניית אתרים