Yiwu - עיר הסחר המרכזית בסין לכמויות קטנות 
 

כיצד מתמודדים עם העובדה כי ייבוא מסין אפשרי ומשתלם אך ורק בכמויות גדולות? מה לגבי חנויות או מפיצים מקומיים אשר לא עובדים על נפחים גדולים ובכל זאת מעוניינים למקסמם את הכדאיות הכלכלית ע"י ייבוא מסין?

בעיית הכמויות בקניה מסין היא חסם להרבה מאוד יבואנים קטנים ובעלי חנויות. פיתרון מעניין וגאוני לבעיה זו נמצא בעיר הממוקמת בצומת מרכזי במחוז ג'יאזיאנג בשם איוו -  . Yiwu

העיר איוו נמצאת במרחק נסיעה של שעתיים וחצי משנגחאי ברכבת או 4 שעות ברכב (360 ק"מ ). מהעיר הנגזו היא מרוחקת כ 150 ק"מ ( שעה וחצי נסיעה ) או מנינגבו 250 ק"מ .

בעבר הייתה מזוהה איוו עם "הרע והמכוער" שבכלכלת סין - איכות ירודה,מוצרים זולים,הזמנה של מוצר וקבלת מוצר אחר ואי עמידה בזמני הספקה.  כתוצאה מכך, קניינים מערביים הצביעו ברגליים ונמנעו באופן מוחלט מביצוע רכש בעיר.

אבל עם חלוף השנים, כשם שסין השתנתה כך גם העיר איוו. היום ניתן לרכוש בעיר שפע של מוצרים, ברמות מחירים מכל הסוגים עם איכויות שונות שמתאימות לכל כיס. היתרון הבולט בעיר היום, הינו העבודה כי המסחר בה מבוסס על הזמנות קטנות ממלאי קיים או מלאי שניתן לייצרו תוך שבועיים. כמו כן, ההזמנות יכולות להתבצע מכמה ספקים, יצרנים או סיטונאים שונים, כאשר ניתן לרכז אותן במחסן שילוח אחד ולאחד לקונטיינר מלא. זהו למעשה פיתרון אידיאלי לבעלי עסקים ישראלים שרוצים לייבא מסין אבל לא בכמויות גדולות.

מגוון המוצרים שניתן למצוא באיוו רחב מאוד - תיקים ואביזרי אופנה, מתנות, כלי עבודה, תמונות, קוסמטיקה פשוטה, הלבשה תחתונה, מוצרי חורף כולל צעיפים ,מטריות – כפפות - כובעים, צעצועים ואביזרי אופנה כולל תכשיטים.

העיר איוו גדלה ללא הרף והפעילות הכלכלית בה מרשימה ביותר. קיימים בעיר כרגע שלושה מרכזי סחר ענקיים –


הנגיואן - שהוא הוותיק ביותר ונבנה ב 1992 על שטח של  160,000 מ"ר .


בינגוואן שנבנה ב 1995 – ומכיל כבר שטח כפול של 320,000 מ"ר .


"עיר הסחר הבינלאומית" , אשר נבנתה בשנת 2002, מחולקת לשלושה חלקים בשטח כולל של 1,400,000 מ"ר.

בכל אחד ממרכזי הסחר מאות חנויות מפעל או נציגויות של מפעלים מהאזור ואף מאזורים רחוקים בסין. כל בניין סחר מוקדש בד"כ לקבוצת מוצרים מוגדרת, וכל קומה או אפילו חלקי קומה תאוכלס ע"י חנויות מפעל/נציגויות מאותו תחום בדרך כלל.

 

כל חנות מפעל כזאת היא בדרך כלל בגודל 25-30 מ"ר והסחורה מוצגת בדחיסות רבה.

 

שעות הפתיחה הן 0900- 1700 .

 

כיצד מתבצעת הקנייה בפועל?


מסתובבים בבניינים המאוכלסים בחנויות מפעל שונות .אם המחיר מתאים והסחורה במלאי ניתן לקבלה תוך שבועיים.  לרוב הסחורה במלאי כך שניתן להוציא קונטיינר של סחורה מעורבת בפחות משבועיים. יש לזכור שבעת ההזמנה משולמת מקדמה של 30% ליצרן במזומן ועם יציאת הסחורה או לפני היציאה יש להשלים את הסכום. כל ההעברות הן במזומן ולא במכתבי אשראי וכדומה.

בדרך כלל שוטטות במבנים הענקיים מצריכה מלווה סיני דובר אנגלית שיכול לעשות את כל התיאומים מול המפעלים לאחר החזרה לארץ . מומלץ להיעזר באיוו באחת מחברות הסחר אשר להן נציגות בעיר. חברות הסחר מלוות את הלקוח לכל אשר יפנה ומתאמות את המשלוחים החלקיים למחסן מרכזי אשר בו מומכלת הסחורה ונבדקת. עלות השירות הינה בד"כ 5% מערך הסחורה פו"ב ( fob) .

יש לציין כי באיוו נערכת תערוכת מוצרים קבועה כל השנה עם מיטב מוצרי סין וכן שבתערוכה בקנטון יש נציגות מכובדת לספקים מהעיר. 

לייבסיטי - בניית אתרים