ההשקעות הסיניות בארה"ב – מקור לדאגה

 

על רקע ירידת ערך הדולר והמשך המיתון בארה"ב, שר האוצר האמריקאי, טימוטי גייטנר, ממשיך במאמצים האמריקאיים להרגעת הרוחות בצד הסיני בעניין נזילות ובטיחות ההשקעות הסיניות בארה"ב. ההשקעות הסיניות "בטוחות ביותר" טען גייטנר, והוסיף כי ממשלת ארה"ב תפעל לטובת היחזקות שער החליפין של הדולר.

גייטנר, אשר מונה ע"י הנשיא אובמה בתחילת השנה, השיב לשאלות הקהל בעת ביקור באוניברסיטת בייג'ינג, במסגרת ביקור ממלכתי ראשון בסין.

סין הינה ספקית האשראי הגדולה ביותר של ארה"ב, כאשר יותר משליש מהרזרבות שלה מושקעות באיגרות חוב אמריקאיות למשל. בחודש מרץ השנה הביע ראש ממשלת סין, וון ג'יאו באו, דאגה וחשש ליציבות ההשקעות הללו.

כאשר נשאל גייטנר בעניין נכונות הממשל האמריקאי להגדיל את ההשקעות בתעשיית הרכב המקומית, הוא השיב – "אנו מעוניינים ביציאה מהירה וברורה מהמיתון". עליית הריבית ארוכת הטווח באגרות החוב האמריקאיות משקפת את התחזקות אמון המשקיעים, מגמה אשר הממשל האמרקאי מקדם בברכה.

ביקורו של גייטנר בסין, כאמור, הנו על רקע עליית שערי הריבית לטווח ארוך באגרות החוב הממשלתיות של ארה"ב. האם הגידול בתשואה על אגרות חוב אלו הנה הסנונית הראשונה המבשרת את בוא האביב של היציאה מהמיתון?  הממשל האמריקאי מתחבט כרגע בסוגיה חדשה – אם היציאה מהמיתון בפתח, הציבור יחוש בטוח יחסית להשקיע באפיקי השקעה מגוונים, ולא רק באיגרות חוב ממשלתיות אשר נתפסות כבטוחות יחסית. אולם אליה וקוץ בה –  גיוס הכספים וההלוואות כרוכים בעלויות נוספות, כאשר הממשל האמריקאי מעוניין בשימור ערכי ריביות נמוכים, על מנת לעודד את הצריכה המקומית ולתת דחיפה משמעותית לכלכלה.

לייבסיטי - בניית אתרים