מועדון המיליארדרים של סין
 
בתחילת חודש מרץ פרסם המגזין האמריקאי "פורבס" את דירוג עשירי העולם לשנת 2012: כצפוי, בראש הרשימה, איל התקשורת המקסיקני, קרלוס סלים, עם הון מוערך של כ-69 מיליארד דולרים. אחריו ניצבים בגאון ביל גייטס, ווארן באפט, ברנרד ארנו הצרפתי ובמקום החמישי המכובד אמנסיו אורטגה הספרדי, בעל אימפריית האופנה זארה. המיליארדרים הנוספים ברשימה, פזורים על-פני 58 מדינות, כאשר ההפתעה הגדולה הגיעה דווקא מכיוון הכלכלות המתעוררות, מדינות ה"בריק" (ברזיל, רוסיה, הודו וסין), שהיוו מקור למרבית המתעשרים החדשים השנה. מגמת ההתעשרות המהירה שעוברות המדינות המתפתחות בשנים האחרונות, מעידה על היחלשות כוחה של ארצות-הברית, מדינת המיליארדרים הנצחית (בדירוג הנוכחי אחד מבין כל שלושה עשירים ברשימה הוא אמריקאי בעוד שלפני עשור היה זה כל מדורג שני). לסין, כאמור, יש נציגות משמעותית ברשימה הנחשבת, עם לא פחות מ-95 שמות מתוך היבשת, וכ-38 נוספים מהונג קונג, עימם נמנה לי קה-שינג (Li Ka-shing), איש העסקים ההונג קונגי. עם 270,000 עובדים, עסקים בכ-53 מדינות שונות והון מוערך של כ-25.5 מיליארד דולר, הצליח לי להכנס למקום תשיעי בעשיריה הפותחת ולזכות בתואר – האסיאתי העשיר בעולם.

 
 

"תודות לאמביציה, המאמצים והההתקדמות הכלכלית המהירה של סין, זו השנה השנייה שמספר המיליארדרים האסיאתים שנכנסו לרשימה השנתית של פורבס עלה על מספר האירופאים", כך לדברי העיתון הסיני "צ'יינה דיילי". עוד מוסיף העיתון, כי הראשון מבין עשירי סין שהצליח להיכנס למאה המקומות הראשונים ברשימה, הינו רובין לי (Robin Li), בן ה-42, מנכ"ל מנוע החיפוש הדומיננטי בסין, באידו (Baidu). עם הון מוערך של כ- 10.2 מיליארד לי הרוויח את מקומו המכובד, 86 ברשימה, הודות לעלייה המשמעותית ברווחי באידו במהלך 2011. לא רחוק מלי, במקום ה-113, עם הון מוערך של כ-8.1 מיליארד, ליאנג וון-גאן (Liang Wengen), יושב-ראש ובעל המניות העיקרי בקבוצת סאני (Sany Group) לייצור ציוד מכני כבד. הקבוצה מדורגת שביעית בעולם, והראשונה בתעשייה הסינית בתחום בו היא מתמחה. צונג צ'ינג-הו (Zong Qinghou) מייסד ייצרנית המשקאות הגדולה בסין בעלת השם המשעשע "תינוק צוחק", וואהאהאה (Wahaha), נמצא במקום ה-146 עם הון מוערך של כ-6.5 מיליארד דולר. תחת החברה, שהתחילה כחברה ממשלתית בשנת 1987 למעלה מ-70 חברות בת וכ-40 בסיסיי ייצור הפזורים ברחבי סין.
 

בצמוד לצ'ינג-הו, במקום 161, עם הון מוערך של כ-6.2 מיליארד דולר, חה שיאנג-ג'יאן (He Xiangjian), מייסד חברת מידאה (Midea), לייצור פתרונות למשק הבית, הפועלת גם בתחום הנדל"ן והלוגיסטיקה. במקום 173 המכובד שם נוסף בתחום הנדל"ן – חוואי קה-יאן (Hui Kayan), מנכ"ל חברת אבר-גראנד (Evergrande), עם הון מוערך של כ-5.8 מיליארד דולר. מיליארדרים נוספים המופיעים ברשימה הם מא חוואה-טנג (Ma Huateng) מייסד חברת האינטרנט הגדולה בסין, טאן-סנט (Tencent) במקום 223 עם הון מוערך של כ-4.7 מיליארד דולרים, ג'אנג ג'ין-דונג (Zhang Jindong) יושב-ראש חברת סאנינג (Suning Appliance) לייצור מוצרי אלקטרוניקה במקום ה-232 ויו מין-הונג (Yu Minhong) מייסד ויושב ראש "קבוצת המזרח החדשה לחינוך וטכנולוגיה" (New Oriental Education and Technology Group Inc) המספקת שירותי חינוך פרטי בסין, במקום 1,152. חשוב לציין שבנוסף לדירוג המיליארדרים על-פי פורבס, ישנם דירוגים נוספים, כדוגמאת אינדקס המיליארדרים של בלומברג ורשימות הוראן (Hurun), המציגים נתונים מעט שונים אודות עשירי סין.

עליית מעמד הביניים וצמיחת שוק הצריכה הסיני
נכון לספטמבר 2011, מוערך הונם הכולל של 400 האנשים העשירים ביותר ביבשת הסינית, בכ-459 מיליארד דולר אמריקאי, עלייה של כ-8 אחוזים משנת 2010. אף על-פי שמספר המיליארדרים הסינים שנכנסו השנה לדירוג פורבס קטן משנה שעברה (95 לעומת 115), לדברי סוכנות הידיעות שינחואה, 21 מתוך 50 האנשים העשירים והמשפיעים ביותר באסיה והפסיפיק לשנת 2012 עדיין מגיעים מהרפובליקה העממית של סין. לדברי ראסל פלאנרי (Russell Flannery), עורך מגזין "פורבס שנגחאי", הירידה במספר הביליונרים הסינים בדירוג הנוכחי הינה בעיקרה תוצאה של שוק המניות העצל, שהוביל להקטנת הונם של רבים מאנשי העסקים בסין בפרט ובאסיה בכלל.

כתוצאה מריבוי המתעשרים החדשים בסין, המקביל לעליית הכנסת מעמד הביניים במדינה, הפך בשנים האחרונות השוק הסיני לאחד השווקים העיקריים בעולם להפצתם וצריכתם של מוצרי יוקרה. לדברי קבוצת ההשקעות CLSA, המתמחה בין היתר בניתוח השוק האסיאתי, התיאבון הסיני הגדל לדברי מותרות כבר הפך את תושבי המדינה לצרכנים נאמנים של מותגים כגון אאודי ולואי ויטון. יתרה מכך, בתקופה הנוכחית בה כלכלת המערב נמצאת בנסיגה, והוצאות צרכני כלל המדינות על מוצרי יוקרה קטנות, הביקוש הסיני ממשיך לגדול. בכך עוזרת סין להמשיך ולשמר את שוק מוצרי היוקרה העולמי. "בעשור הקרוב תהפוך סין לשוק הגדול ביותר בעולם לדברי מותרות" מצהירים ב- CLSA וחוזים "עד 2020 תהיה אחראית סין על 44 אחוזים ממכירות מוצרי היוקרה בעולם".


 


הכותבת היא הילה רוזנפלד, סטודנטית לתואר ראשון שנה ג' בחוג למזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, ואחת מהכותבים באתר: www.iAsia.co.il - אתר חדשות המוקדש לאזור מזרח אסיה ולארבע המדינות הדומיננטיות ביותר בו:סין, יפן, קוריאה והודו 
לייבסיטי - בניית אתרים