הסכם הסחר ההיסטורי בין סין לטייוואן – מהלך כלכלי ופוליטי

מאז עלייתו של נשיא טייוואן הנוכחי מא יינג-ז'ו לשלטון במאי 2008, רוחות חדשות מנשבות בין טאיפה לבייג'ינג.

על מנת לעודד את טייוואן לשבת לשולחן הדיונים, הצהירה סין בשלב ראשון על כך שהינה מוותרת על טענת הריבונות שלה על טייוואן, וזאת על מנת ששתי המדינות תוכלנה להתמקד בחיזוק הקשרים המסחריים בינהן. ואכן, כבר באמצע 2008 החלו הצדדים לפעול במרץ ליצירת מגעים לכינונם של הסכמי סחר ובחיזוק הקשרים המסחריים שיטיבו עם שתי המדינות.

בסופו של דבר, כשנתיים מאוחר יותר בסוף יוני 2010, אכן נחתם בין שתי המדינות הסכם הסחר ההיסטורי. תוכנו הכלכלי של ההסכם קובע כי בשלב ראשון יופחתו המכסים על 539 מוצרים המיובאים מטייוואן לסין, ששוויים מוערך ב-13.8 מיליארד דולר - כ-16% מהייבוא מטייוואן לסין בשנה שעברה. טייוואן תפחית את המכסים על 267 פריטים מסין, ששוויים 2.86 מיליארד דולר - כ-10.5% מהייבוא מסין לטייוואן בשנה שעברה. המכסים יופחתו ב-3 שלבים שיתפרשו על פני שנתיים, שבסופן יבוטלו כליל. טייוואן וסין אף חתמו על הסכם להגנת קניין רוחני, צעד מהפכני ביחסי המדינות.

טייוואן מעוניינת שההסכם יסייע ליצירת 260 אלף משרות במדינה, וכן יתרום להגדלת התמ"ג ב-1.65-1.72%. הייצוא אחראי ל-66% מהתמ"ג של טייוואן, ועיקר הייצוא -43% , הוא לסין ולהונג קונג. הצפי הוא אם כן, כי ההסכם יסייע להעמקת היחסים המסחריים בין המדינות, שכבר עומדים על היקף של 110 מיליארד דולר בשנה, כאשר מתוכם מגיעים 80 מיליארד דולר בסחורות לסין והשאר לטייוואן.

אין עם זאת להקל ראש בכך שהסכם הסחר, מטרתו אינה רק להעניק תנופה ליחסים הכלכליים של שתי המדינות. נראה כי להסכם הסחר החדש, מטרה נוספת - הקלת המתיחות הפוליטית הקיימת למעשה משנת 1949. משום כך, נחתם ההסכם בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית של סין, על ידי מנהלי הבורסות בשתי המדינות, צ'אנג פין-קונג מטייוואן, וצ'ן יונלין מסין. ההסכם נחתם בעיר צ'ונגקינג, בעבר מטה הגוומינגדנג  - מפלגת השלטון בטייוואן. אתר זה הינו בעל משמעות היסטורית לשתי המדינות משום ששם ניסו מאו דזה-דונג, והנשיא הלאומני, צ'אנג קאי-שק, לדון על הסכם הפסקת אחרי מלחמת העולם השנייה. כישלון השיחות הוא שהוביל להתחדשות מלחמת האזרחים, אשר הסתיימה עם הקמת הממשלה הגולה ע"י צ'אנג קאי-שק בטייוואן בשנת 1949.  

יש לזכור כי למרות שההסכם מיטיב יותר עם טייוואן, מומחים טוענים כי בסין רואים בו דרך לזכות באמונו של העם הטיוואני לקראת האיחוד המיוחל. "הם מכירים בעובדה שמבחינה פוליטית, העם בטייוואן באופן כללי עדיין לא בוטח במפלגה הקומוניסטית, והדרך שבה הם יכולים לשכנע אותם ולהתקדם באופן עמוק יותר לעבר אינטגרציה עמוקה יותר בין טייוואן וסין היא באמצעות שיתוף פעולה כלכלי", כך לפי דייויד צווייג, ראש המרכז ליחסים הבינלאומיים של סין באוניברסיטת הונג קונג.

   

     נציגי סין וטייוואן חוגגים את ההסכם החדשצילום: רויטרס

לייבסיטי - בניית אתרים