מחוז היילונגג'יאנג

במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשיה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשייות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסוים? במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואיפיון התעשיות הרלוונטיות לאיזורים השונים.

 

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות במחוז ג'ילין אשר חלקו הצפוני גובל במחוז היילונגג'יאנג. היום נמשיך בסקירתנו למחוז היילונגג'יאנג, אשר הינו המחוז הצפוני ביותר ברצועת החוף המזרחית של סין.

 

מחוז היילונגג'יאנג נקרא על שם "נהר הדרקון השחור" (HēilóngJiāng), אשר עובר לאורך גבולו הצפוני של המחוז. הנהר הינו הנהר השמיני באורכו בעולם,  ומהווה את קו הגבול בין סין ובין רוסיה לאורך כ-2,300 ק"מ. הנהר מפריד בין מנצ'וריה הפנימית, מצפון לו, השייכת לרוסיה, ובין מנצ'וריה החיצונית מדרומו, השייכת לסין. פרובינציית היילונגג'יאנג הסינית, קרויה כאמור על שמו כמו גם מחוז אמור הגובל בו ברוסיה.

 

מחוז היילונגג'יאנג משתרע על פני 469,000 ק"מ רבוע, ואוכלוסייתו מונה 37 מיליון נפש (אוכלוסיה דלילה ביחס לשאר מחוזות מזרח סין). אוכלוסיית המחוז מורכבת מסינים בני האן וממיעוטים רבים נוספים – מאנצ'ו, חוויי, קוריאנים, מונגולים, הג'נט וכדומה. בסה"כ ישנו ייצוג במחוז ל- 49 קבוצות מיעוטים שונות מתוך 56 המיעוטים המוכרים המתגוררים בסין.

 

היילונגג'יאנג מתאפיין בחורפים קרים, בהם הטמפרטורה הממוצעת נעה בין 31 מעלות צלזיוס מתחת לאפס, ל- 15 מעלות צלזיוס מתחת לאפס.

 

בירת המחוז הינה חרבין, המוכרת לנו משתי סיבות עיקריות. האחת, בחרבין נערך מידי שנה פסטיבל שלג וקרח, המהווה אטרקציה תיירותית מקומית ובינ"ל. השניה, בשל היותה של העיר המרכז היהודי היחיד בסין במאה ה- 20. ראשוני היהודים הגיעו לחרבין מרוסיה וממזרח אירופה ב-1898, עם תחילת בנייתה של מסילת הרכבת הטרנס-סיבירית, שנועדה לחבר בין מוסקווה לבייג'ינג. המהגרים היהודים נמלטו מהפרעות ומהאנטישמיות היום-יומית, ומצאו בחרבין מקלט קיומי וגם הזדמנות כלכלית. אחרי המהפכה הבולשוויקית ברוסיה ב-1917, היגרו יותר ויותר יהודים לחרבין. רוב הזמן מנתה הקהילה עשרת אלפים בני אדם, אבל בשיאה היו בעיר 25 אלף יהודים. ימי הפריחה של הקהילה היו בעיקר בין 1917 ל-1930. כך, לדוגמה, סבו וסבתו של אולמרט חיו בחרבין והוריו נולדו בה. כך גם הוריו של ח"כ אפי איתם, אביה של המשוררת דליה רביקוביץ, שגריר ישראל באו"ם לשעבר, יוסף תקוע, הפרופ' חיים תדמור, אביו של הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר דוד תדמור, ויעקב לניר, מלוחמי האצ"ל ואחר כך מבכירי השב"כ.


תעשיות עיקריות במחוז היילונגג'יאנג:
    

1.      מכרות פחם

2.      תעשיית העץ

3.      חומרי גלם לתעשיית הכימיקלים

4.      מיכון כבד לתעשיית הבניה

5.      ייצור כלי מדידה

6.      תעשיית הפטרוכימים

7.      בניית רכבות

8.      מנועים לרכבים

9.      מתכות – פלדה, זהב, אלומניום

10.  תעשיית המזון

11.  טקסטיל

12.  חקלאות – בעיקר זרעים, משק בעלי חיים, פולי סויה, תעשיית החלב ועלי טבק

לייבסיטי - בניית אתרים