פתיחת בורסת “Nasdaq”  ב-SHENZHEN

28 חברות סיניות נרשמו בפתיחת הבורסה החדשה בעיר שנג'ן, האמורה להיות המקבילה ל-NASDAQ האמריקאית, ושמה בסין הוא Chi Next. בבורסה המבוססת על המודל האמריקאי יסחרו בעיקר חברות סיניות העוסקות בטכנולוגיה, והמניות יוכלו להרכש רק על ידי אזרחי סין ומספר מצומצם ביותר של חברות השקעה זרות.

 

לחברות החדשות בבורסה שגייסו יחד הון של כ-2.27 מיליארד יואן עם תחילת המסחר, הון מוערך בשווי של כ-70 מיליארד יואן, כ-10 מיליארד דולר לפני תחילת המסחר. כבר בסיום יום המסחר הראשון כמעט והכפילו כל החברות את שוויין מה שיעודד חברות נוספות להרשם לבורסה החדשה.

כרגע ישנן כ-100 חברות הממתינות לבדיקתן על ידי הגורמים הרשמיים באם תתאמנה להכנס ולהסחר בבורסה החדשה, ומשערים כי עד סוף השנה מספר החברות שירצו להסחר בבורסה החדשה יעבור את ה-1000.

 

הממשל הסיני מקוה שפתיחת בורסה חדשה זו, נוסף על הבורסה הקיימת כבר בעיר, תעודד סקטורים חדשים או סקטורים שלא קבלו תשומת לב מספקת מהממשל המרכזי לפרוץ קדימה, כך שמבחינת הממשל הסיני היתה זו החלטה אסטרטגית לעידוד חברות סיניות קטנות בפיתוח השווקים שלהן תוך צמצום חיפוש ו/או השענות על תקציבים המגיעים אליהן מחוץ לסין.

 

מניותיה של חברת הסרטים HUAYI BROTHERS מבייג'ינג, לדוגמא, עלו עד הצהריים באחד מימי המסחר הראשונים ב-210% ובסוף יום הסחר נרשמה עליה סופית של 161% במניות החברה, וזאת לאחר שמניות רבות עלו ביותר מ-20% תוך זמן קצר דבר המחייב את רשויות הבורסה להפסקת מסחר/פעילות למשך 30 דקות.

הממשל הסיני שמודע לסיכונים במסחר בבורסה הסינית אמר כי יהיה מוכן לקחת את הסיכון וזאת מתוך הבנה כי שוק הון מסיבי יותר יתן לחברות השונות אפשרות פיתוח עצמי והפתחות לשווקים נוספים, במיוחד לחברות הסיניות הבינויות ומטה בגודלן.

 

באדיבות הקונסוליה הישראלית בגואנגג'ואו.

 

לייבסיטי - בניית אתרים