צו השעה לתושבי שנגחאי – "לא עוד פיג'מות במקומות ציבוריים"

 

ההכנות לאקספו 2010 ניכנסו זה מכבר להילוך גבוה, ובקרב הנהגת שנגחאי נרשמת שביעות רצון באופן עקרוני, אם כי לא לגמרי. ישנה בעיה אחת המדירה שינה מעיניהם של בכירי הממשל המקומי בשנגחאי – חיבתם העזה של תושבי העיר להתהלך בבגדים דמויי פיג'מות במקומות ציבוריים.

 

כיצד תארח שנגחאי את אומות העולם כאשר תושביה נראים כמו שלפרים?

 

על מנת לטפל בבעיה הרת גורל זו, הכריז הממשל המקומי על קמפיין "לא לפיג'מות במקומות ציבורים!  היכונו לקבל את מבקרי אקספו 2010", וביולי השנה גויסו 500 מתנדבים לטובת המטרה הנעלה של שיכנוע עוברי אורח הנתפסים בקלקלתם (משוטטים בחוץ בבגדי השינה שלהם) להחליףבגדיהם ללבוש מהוגן ותרבותי יותר.

 

הנהגת שנגחאי מעתיקה למעשה את הנסיון המוצלח של הנהגת בייג'ינג, אשר הכריזה על פרויקט הפצת מליוני ספרים בנושא הלכות התנהגות ונימוס בעיר הבירה בטרם המשחקים האולימפיים שנערכו בה בשנה שעברה.

 

ראוי לציין כי זוהי לא הפעם הראשונה בה תוקף הממשל המקומי בשנגחאי את נושא הפיג'מות, והקדימו לקמפיין הנוכחי נסיונות נפל לא מעטים למגר את התופעה, שהוכיחו שוב ושוב עד כמה השתרש המנהג המשונה הזה בעיר.  

 

הסבר מעניין למקור ההרגל מספק יו האי (YUE HAI), פרופסור לסוציולוגיה מאוניברסיטת פודאן (FUDAN) שבשנגחאי - "תושבי שנגחאי מנהלים חיים עדינים במיוחד הכוללים החלפת בגדים מייד לפיג'מה עם הגיעם הביתה, בערים אחרות לא רואים בכך צורך ", "בלהט הבישול, כשמגלים לפתע בחוסר בבצלצלים לארוחת הערב, הם פשוט ממהרים למכולת הקרובה".

 

בסקר בנושא שהתנהל באחד מאתרי האינטרנט בחודש יולי השנה תחת הכותרת "שנגחאים אוהבים לפזז בפיג'מות בחוצות העיר, מה דעתך?" מתוך 5794 נשאלים, 42% חשבו שהמנהג "אינו תרבותי", 34% תיארו אותו כ"נוח" ו- 24% הנותרים השיבו שזה "נורמלי". אחת מחסידות המנהג הגיבה "אני תומכת בחרות התושבים לעטות על עצמם כל מה שיחפצו...מדובר בדרישה מגוחכת. כיצד מרשה לעצמה הממשלה להתערב כך בבחירת הלבוש שלי?" ומנגד, טען אחד השוללים "האיסור על פיג'מות במקומות ציבוריים הינו דרישה תרבותית בסיסית בעיר קוסמופיליטית דוגמת שנחאי".

 

את תגובת הממשל מספק צ'ן ז'יויה (Chen Zhuoya), העומד בראש צוות התעמולה - "בתחילה חובבי הפיג'מות השתאו על התערבותנו בחייהם הפרטיים", אך לאחר שלושה חודשי תעמולה מסיבית, "רואים פחות ופחות פיג'מות ברחבי העיר".

 

מנגד, טוען פרופסור יו שמבקרי התערוכה הזרים דווקא יקבלו ויוקירו את האופנה הביזרית, "למה לא? הלא זו שנגחאי!!".

 

לסיכום, יהיה זה מעניין לראות ידם של מי תהיה על העליונה בחודש מאי 2010 בעת אקספו 2010 – הפיג'מאיסטים או המתנגדים. מה שבטוח, משעמם לא יהיה.

 

לייבסיטי - בניית אתרים