הבורסה בסין נפתחת להשקעות זרות
 
ממשלת סין הודיעה החודש על רפורמה והקלות למשקיעים זרים בשלושת בורסות המניות במדינה. מעתה יוכלו משקיעים זרים לבצע רכישות והשקעות בבורסות דרך ערוצי השקעה חדשים. הרגולטור הסיני אישר רכישת מניות סיניות ע"י כספים היושבים באוף-שור (שנמצא או פועל מחוץ לגבולות המדינה וחוקי המס אינם חלים עליו). בנוסף, הממשל הסיני מתעתד להגדיל את המכסות של גופים בינלאומיים המורשים להשקיע בשוק המניות הסיני. מטרת המהלך המהפכני הינה לייצב ערכי המניות תודות להשקעות מבחוץ, וכן לאזן את בריחת ההון  והשקעות מחוץ לסין שמבצעות חברות סיניות.בשנה האחרונה בעקבות חוסר יציבות השווקים הבינלאומיים מחוץ, והחששות מקריסת שוק הנדל"ן מבית, ירדו הבורסות משמעותית.  המדד המשולב של בורסת שנגחאי, למשל, ירד בחודש האחרון ב- 10% ונמצא כרגע ברמתו הנמוכה ביותר מאז תחילת שנת 2009. 
בייג'ינג,על כן, מעוניינת לחזק ולייצב את בורסות המניות ע"י משקיעים זרים ומקומיים כאחד. מקרב המשקיעים המקומיים, המדינה מעודדת כניסה של קרנות פנסיה פרטיות לשווקים, מתוך תפיסה כי הללו ישקיעו בערוצים שמרניים ויתרמו בהכרח ליציבות. קרנות הפנסיה הממשלתיות,  עם שווי כולל בגובה 80 מיליארד$ כבר מושקעות בשווקים. אולם הכסף הגדול מצוי בידי קרנות הפנסיה הפרטיות – 315 מיליארד $ , שעד כה השקיעו חלק קטן בלבד מהעוגה בשוקי המניות.בקרב המשקיעים הזרים, לצד העליצות לנוכח פתיחת ערוצי השקעה חדשים במדינה שכלכלתה הינה השניה בגודלה בעולם,  ישנו חשש אמיתי מכניסה לשוק שכללי המשחק בו אינם נהירים לחלוטין לזרים.

לסיכום, השקעות זרות מהוות כיום חלק קטן מאוד משוק המניות בסין – אחוז אחד בלבד. יש להניח כי בשנים הקרובות יגדל משמעותית חלקם של הזרים בשוק המקומי, אם כי יש הדעת נותנת כי בייג'ינג לא תשחרר את החבל לחלוטין בשום שלב.
לייבסיטי - בניית אתרים