24 שעות בנינגבו

נינגבו משתרעת על קו החוף המזרחי של מחוז ג'ג'יאנג, ומהווה משום כך נקודת מפגש אסטרטגית על קו החוף הסיני המזרחי, בין צפון לדרום. מיקום זה הפך את נמל נינגבו לאחד מחמשת נמלי הסחר בגדולים בסין.נינגבו הינה אחת מהערים הסיניות הקדומות ביותר והייתה לפיכך עדה לעלייתן ונפילתן של מספר שושלות. העיר היא גם מולדתה של תרבות ה"האמודו" הניאוליטית שהתקיימה בשנת 4500 לפנה"ס לערך. כך הפכה נינגבו, המוקפת בטבע יפיפה והעשירה באתרים היסטוריים מרתקים המספרים את סיפורה של היסטוריה בת למעלה מ-7000 שנה, לאתר תיירותי מוביל בסין. 

ראשית, כיצד מגיעים לנינגבו? כאמור, משום מיקומה הייחודי של נינגבו, הפכה העיר למרכז סחר ולאחת מערי הנמל המרכזיות בסין כבר לפני 2000 שנה. במרוצת השנים, משך מרכז זה קהל רב, ופותחו דרכי גישה מגוונות ונוחות אל העיר וממנה.

שדה התעופה (NGB) ממוקם בדרום מערב העיר, כ-11 ק"מ ממרכזה ושעריו פתוחים כיום לטיסות יוצאות ונכנסות מהונג-קונג, סיאול ותריסר ערים גדולות ובינוניות בסין, כגון שנגחאי, בייג'ינג, קונמינג, שנג'ן ועוד. בכדי להגיע משדה התעופה לעיר ניתן להשתמש בשירות ההסעות היוצא מתחנת הרכבת המרכזית הדרומית של נינגבו ומגיע עד למשרד הכרטיסים מס' 9 בשדה התעופה. השירות פועל משעה מוקדמת בבוקר ועד שעות הערב המאוחרות. עלות הנסיעה בשירות הינה 10 RMB (כ - 1.5$). אפשרות נוספת אך יקרה יותר  היא לקחת מונית משדה התעופה ישירות למלון במרכז העיר בקרבת כיכר טיאניי בעלות של 40 RMB (כ - 6.15$).

אפשרות נוספת להגיע לעיר היא נסיעה ברכבת. רכבות יוצאות לנינגבו וממנה בכל יום ממספר יעדים מרכזיים בסין כגון שנגחאי, גואנגג'ואו, שיאן, צ'נגדו, האנגג'ואו וערים נוספות ברחבי סין. דרך אתר האינטרנט, ניתן לרכוש כרטיס רכבת שמור, כבר תשעה ימים לפני מועד הנסיעה.

לנינגבו ניתן להגיע גם בנסיעה ארוכה אך נוחה למדי באוטובוס, היוצא מיעדים רבים, תוך וחוץ-מחוזיים. על אף אורך הנסיעה היכול לפעמים להמשך שעות רבות, זוהי דרך מועדפת לתיירים הרוצים לחוות את הנוף ולשלם מחיר צנוע. יש לזכור כי מאז פתיחתו של גשר מפרץ האנגג'ואו (ר' מטה), המקרב למעשה בין המטרופולין של נינגבו לזה של שנגחאי, התקצרה הנסיעה ברכב או באוטובוס באופן ממשי.


משום מיקומה המיוחד של נינגבו, על קו החוף המזרחי של סין ובמפגש נהרות, דרך נוספת וייחודית להגיע אליה הינה דרך שייט נהרות מהנה.

בעיר עצמה כדאי ונוח להתנייד באוטובוסים הפרושים לכל אורכה ורוחבה כמו גם במוניות הזמינות בכל שעה משעות היממה.

ועכשיו, מה כדאי לראות ואיפה כדאי לבקר ב-24 השעות בנינגבו? כאמור, נינגבו הינה מולדתה של תרבות ה"האמודו", והאתר ההיסטורי בו נמצאים שרידי תרבות זו הינו אחד מהאתרים הניאוליטים הקדומים ביותר שנמצאו בסין. אתר זה נמצא בעיר יויאו, הנמצאת רק 20 ק"מ ממרכז העיר נינגבו. האתר משתרע על פני שטח של 40,000 מ"ר ומכיל שכבות שונות, אשר כל אחת מהן מייצגת גיל תרבותי שונה – השכבה העמוקה ביותר מגיעה עד 7000 שנה אחורה. כלים וחפצים רבים נמצאו באתר זה, החל מחפצים העשויים עצמות, דרך אבני ירקן, עץ וטיט. באתר נמצאו גם שרידי בניינים, חיות ואפילו שאריות אוכל. ניתן להגיע לאתר בסיור מודרך כמה פעמים ביום.

נינגבו מהווה גם מרכז בודהיסטי חשוב. פגודת ה"אסוקה", בת 1700 השנים, הינה אחת מהפגודות החשובות בעיר והינה אחת מחמשת הפגודות החשובות ביותר בסין כולה:


פגודות נוספות בהן כדאי לבקר הינן  פגודות "טיאנטונג", הממוקמת למרגלות הר טאיבאי והינה הפגודה הגדולה ביותר בסין:


ופגודת "טיאנפנג", בעלת שבעת המפלסים, הממוקמת ממש במרכז העיר נינגבו, ואף היא שווה ביקור משום שקירותיה מצוירים ומקושטים ב-300,000 סגנונות שונים, רובם מתקופת שושלת מינג והיא עצמה מוקפת גן יפיפה:


נופי טבע בהם ראוי לבקר אינם חסרים. נינגבו בורכה בנוף טבעי מרהיב של הרי הסימינג והטיאנטאי, היוצרים נוף של קניונים ומצוקים מהם נשפכים מפלי מיים גדולים. בנוסף, 7 ק"מ מדרום-מזרח למרכז העיר, נמצא אגם דונגיאן, המוסיף קסם רב לנופה של העיר. אגם זה גדול פי ארבע מ"האגם המערבי" של מחוז ג'ג'יאנג, והינו אגם המים המתוקים הגדול ביותר במחוז כולו. האגם וגדתו המתעקלת מהווים את אחת האטרקציות המרכזיות עבור תיירים ומקומיים כאחד וניתן להגיע אליו באמצעות תחבורה ציבורית רגילה או בסיור תיירותי ממרכז העיר.

אתר נוסף המומלץ במיוחד עבור תיירים המחפשים מקום להירגע בו, הינו אתר המעיינות החמים של נאנשי בדרום-מזרח נינגבו. מגוון של מרחצאות חמים ואווירה רגועה מעניקים למבקר רגעים של הנאה שקטה ושלווה.

אטרקציה נוספת הינה גן החיות של נינגבו. גן החיות ממוקם בלב פארק ירוק וענק - שאף מציע לינה בבית מלון יוקרתי לאלה המחליטים לבלות בגן יותר מיום אחד. גן החיות שופע חיות ומציע מגוון רחב של פעילויות להורים ולילדים בגילאים שונים.


ומה לגבי קניות? יש לזכור כי למרות שנינגבו שואפת למודרניות, תשוקתם של המקומיים לייצור יצירות אומנות מסורתיות נותרה על כנה. ואזות ודמויות של חיות עשויות במבוק ושנהב, הם בין הפופולאריים שבדברי האמנות המיוצרים בנינגבו ונמכרים במחירים שווים לכל נפש. יצירות אלה ניתנות לרכישה בכל אחד משוקי המזכרות הממוקמים ברחבי העיר.

על מנת לרכוש בגדים, קוסמטיקה, כלי בית, מוצרי חשמל וגדג'טים אלקטרוניים ואף תכשיטים, במחירים זולים מאוד ביחס למחירי מוצרים דומים במערב, ניתן לבקר בכל אחד ממרכזי הקניות המודרניים של נינגבו הממוקמים ברובם ברחובות המקיפים את כיכר טיאניי ומרכז העסקים של העיר: רחוב צ'חאיו במזרח, רחוב קיאמינג במערב, דרך מזרח-ג'ונגשאן בצפון ורחוב יואשין בדרום.

מה מציעה נינגבו לתייר מבחינה קולינארית?  כנצר גאה למטבח של ג'ג'יאנג, עושה המטבח של נינגבו שימוש במגוון טכניקות בישול, כגון טיגון, אידוי ובישול איטי. המטבח הנינגבואי מפורסם ברכותו ובהבלטת הטעם הטבעי של המזון. הים לחופו שוכנת נינגבו הינו מקור בלתי נדלה לפירות ודגי ים. ואכן, פירות ים, ובמיוחד דגים, הינם המזון המועדף על המטבחים המקומיים. לא פלא אם כן שרבות מבין עשר המנות המפורסמות ביותר של נינגבו עשויות מאכלי ים, לדוגמא: צב ים מאודה ומקורמל; צלופח בבישול איטי מוגש עם צלופח נהרות טרי; רול של סרטן נהרות עם קרקר צהוב; אצות מוחמצות; ועוד ועוד. בנוסף על פירות הים ניתן למצוא בנינגבו מנות מסורתיות כגון כופתת כדור האורז הדביק במילויים שונים מלוחים ומתוקים, החל מסוכר וכלה בבשר חזיר. מנות כאלה ניתן למצוא למשל במסעדת Gangyagou Rice Glue Ball, במרכז העיר ברחוב שיאנשו מס'  7. מסעדות מומלצות נוספות הינן:  - Sunward Fishery Restaurants – בדרך צ'איהונג מס' 236;  Shipu Restaurant – ברחוב קאימינג מס' 298. ניתן למצוא בנינגבו גם אוכל צמחוני איכותי, למשל במסעדת Ningbo Jujubetree Vegetarian Restaurant  - הנמצאת ברחוב ליוטינג מס' 16ובנוסף, ישנן בעיר גם מסעדות מזון מהיר רבות כגון KFC, פיצה האט, מקדונלדס ואחרות – אותן נשאיר לחיפושכם הפרטי...

לאחר שמלאנו את כרסנו, ובטרם נעזוב את העיר לאחר בילוי של יממה סוערת, לא נוותר על טעימה מחיי הלילה של נינגבו. בשנים האחרונות הפכו חיי הלילה בעיר לעשירים וצבעוניים במיוחד.

  


כאשר יורד הלילה עוטה נינגבו אווירה קסומה, ה"ארוזה" בחבילה של אורות ניאון. ניתן להתבונן באורות אלה מזוויות שונות מסיפונן של ספינות נהר היונג היוצאות לשיט איטי סביב העיר בכל לילה. מגוון של פאבים, בארים, אולמות קולנוע ומועדונים, מספקים את הסביבה האידיאלית להעביר בה את שעות הערב והלילה. מומלץ מאוד לבקר בבארים ובמועדונים הרבים הצצים בכל מקום בעיר כפטריות לאחר הגשם.
A8 Music Club ברחוב קאימינג מס' 158; Half Past Eight Club – בשער 7 בכיכר טיאניי;  Bourbon street – ברחוב ליין, מס' 68; Coco Banana Bar, הממוקם בבניין 1F ב - Citic Ningbo International Hotel.

לייבסיטי - בניית אתרים