נשים בסין 2010 - תמונת מצב

 

נשות סין עברו כברת דרך ארוכה מאז הימים בהם כפות רגליהן נקשרו ועצמותיהן נשברו, חלק מאידיאל היופי שרווח בסין במשך 1000 שנה כמעט.
 

המנהג של קשירת כפות הרגליים החל ככל הנראה בזמן שלטונו של לי יו, הקיסר השלישי והאחרון של שושלת טאנג הדרומית (937- 975 לספירה). האגדה מספרת שבאחד הימים הגיעה רקדנית יפהפייה לרקוד בפני הקיסר. כדי להרשימו היא קשרה את רגליה בסרטים ורקדה מולו. קשירת הרגלים גרמה לרגלים להראות קטנות יותר. הקיסר התרשם עמוקות מהיופי השמימי שהוענק לרקדנית כתוצאה מקשירת הרגלים ועד מהרה השמועה עברה בין נשות הארמון וגם הן החלו קושרות רגליהן. בתחילה רק נשים מהמעמד הגבוה היו קושרות את רגליהן, אולם עם הזמן מנהג זה היה נחלת הכל, עד אשר מראה אישה ללא רגלים קשורות היה דבר שאיננו בשגרה. 
 

 

 

בסין העתיקה, בדומה למרבית מדינות העולם העתיק, נשים הופלו לרעה בקביעות על ידי השלטון הגברי.  נמנעה מהן השכלה, חיי הנישואין שלהן נקבעו ע"י הפטרונים המשפחתיים (לרוב האב), ולא היו להן זכויות קניין כלשהן.
 

עם הגיען של רוחות חדשות לסין והשתרשותה של האידיאולוגיה הקומוניסטית, חל השינוי הגדול במעמדן של הנשים, וקשירת הרגליים נאסרה בשנת 1911. מיד לאחר כינונה של הרפובליקה העממית של סין ב- 1949 הכריז השלטון החדש כי לנשים וגברים שיוויון זכויות וחובות בפני החוק. האתוס הקומוניסטי קידם ועודד נשים לעסוק במקצועות גבריים לכאורה, כדוגמת נהגות טרקטורים ורכבות. גם הצבא הסיני פתח את שורותיו בפני הנשים. יושב הראש מאו דזה דונג אף טען כי "לנשים נתונה מחצית מלוכת השמיים".
ומה המצב היום? 

מחקר שנערך לאחרונה בבייג'ינג לרגל שבוע האישה הבינלאומי, מצביע על כך ש 66% מהנשים המועסקות במשרה מלאה מאמינות כי קולגות גבריות נהנים מקידום ושכר גבוהים יותר, וזאת על אף שאינם בעלי יכולות גבוהות יותר משל הנשים במשרות המקבילות. 70% ממשתתפות הסקר עובדות בחברות אשר בהן הייצוג הנשי בדרג הניהולי נמוך מ- 30%.

 

מה הסיבה לכך שנשות סין מחזיקות בפחות עמדות מפתח יחסית לייצוגן באוכלוסייה?

 

ראשית, בסין שיא הקריירה הינו בסביבות סוף שנות ה- 40. חוקי הפנסיה הסינים קובעים כי גיל פרישה לנשים הינו 55, ולגברים 60. המשמעות היא, כי ישנה העדפה ברורה לקדם גבר למשרת מנכ"ל / סמנכ"ל כאשר יש לו עוד לפחות 10 שנות עבודה מלאות, בעוד שלנשים נותרות 5 שנים בלבד.

 

בעיה נוספת, שלדאבוננו מוכרת לנו גם מהמציאות הישראלית – חוסר סובלנות של סביבת העבודה לצרכים ייחודיים של אמהות עובדות, כדוגמת חופשת לידה, מחלת ילדים וכדומה.

 

שדולות נשים בסין דוחפות את הממשל להזמין יותר נשים לקחת חלק בגופי ממשל ופוליטיקה מקומיים. כרגע  מהוות נשים 10% מסך החברים ב -CPPCC 
Chinese People's Political Consultative Conference.

 

בכדיי לחזק את מעמד הנשים, הכריז לאחרונה הממשל הסיני על קמפיין הנושא את השם :"בנות טובות לא פחות מבנים!", קמפיין הכולל מלגות לימודים לבנות ממשפחות עניות, תמיכה בהורים קשישים של משפחות עם בנות נקבות וכדומה.

לסיכום, לצד השיפור הדרמטי במצבן של נשות סין, הרי שנכונה לתנועה הפמיניסטית במדינה עוד עבודה רבה. נשמע מוכר?

לייבסיטי - בניית אתרים