סקירה גיאוגרפית – מחוז ג'יאנגשי

 

במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשייה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשיות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסוים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואפיון התעשיות הרלוונטיות לאזורים השונים.

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות בהונאן. החודש נמשיך בסקירה במחוז ג'יאנגשי, הממוקם בקו החוף השני במזרח סין.

מחוז ג'יאנגשי (Jiangxi) שוכן על גדותיו של נהר היאנגצה מצפון, וגובל במחוזות אנהווי בצפון, ג'ג'יאנג בצפון מזרח, פוג'יאן במזרח, גואנגדונג בדרום ובמחוזות הביי והונאן במערב.

המחוז מכונה גם בקיצור "גאן" על שם נהר "גאן" שחוצה אותו מדרום לצפון ונשפך ליאנגצה. מחוז ג'יאנגשי חולש על שטח של 166,900 ק"מ. אוכלוסייתו מונה כ- 45 מליון נפש כאשר מרביתה, בדומה לאוכלוסייתה של הונאן, משתייכת לקבוצת ההאן, בתוספת של 2% בלבד מבני שי (She).

בירת המחוז הינה העיר נאנצ'אנג (Nanchang).

מיקומו הגיאוגרפי של המחוז במרכז עמק נהר ה"גאן", אשר היווה במשך שנים רבות נתיב תחבורה עיקרי בין צפון סין לדרומה ואיפשר תקשורת שוטפת בין צפון סין החקלאית בעיקרה בעת העתיקה, לבין מחוז גואנגדונג המודרני שבדרום, הפך את ג'יאנגשי לאזור אסטרטגי בעל חשיבות עליונה לאורך מרבית ההיסטוריה הסינית.

תעשיות עיקריות:

1. פורצלן – תעשיית מוצרי פורצלן היא התעשייה העיקרית והשולטת בתחומי המחוז.

2. חקלאות – מיקומו של המחוז על שפכו של הנהר הופך אותו לאחד מאזורי החקלאות הפוריים ביותר בסין. המחוז שופע בגידולים מגידולים שונים, בעיקר אורז אך גם קני סוכר, מגוון פירות, בוטנים וגם מיני גידולים מסחריים לרבות תה, עשבים המשמשים לתעשיית הטקסטיל וכותנה. גידולים חשובים לא פחות כוללים בין היתר פולי סויה, זרעי שומשום ולפתית.

3. תעשיית העץ- מחוז ג'יאנגשי הוא אחד ממוקדי עיבוד וייצור מוצרי עץ העיקריים של סין. העץ המיוצר במחוז משמש לבנייה ולתעשיית הרהיטים. ובנוסף התפתחו באזור גם תעשיות למוצרי לוואי של דבקים, שמנים וחומרי סיכוך שונים וגם של נייר (נייר במבוק ונייר אורז)  ומוצריו.

4. תעשייה קלה וכבדה – עיר הבירה נאנצ'אנג הינה המרכז התעשייתי הגדול ביותר בתחומי המחוז, ובה מפעלי מיכון לטקסטיל, פטרוכימיקלים ומפעלי תעשייה קלה של מגוון מוצרים.

לייבסיטי - בניית אתרים