אינפלציה בסין – תמונת מצב
 
 
החל משנת 1978, כאשר סין הכריזה על פתיחת הדלתות וכינון רפורמות כלכליות מרחיקות לכת, החשש ממפלצת האינפלציה הפך למוחשי ורלוונטי. בשנים 1994 ועד שנת 2010, רמת האינפלציה הממוצעת בסין עמדה על 4.25%, כאשר בשיאה הגיעה לרמה של 27.70% באוקטובר 1994, ובשפל הגיעה ל 2.20%(-) במרץ 1999.

האינפלציה בסין, כבכל מקום אחר בעולם,  מושפעת רבות ממחירי המזון, הדלק והדיור ועלייתם החדה הפכה לבעיה אינפלציונית ממשית בשנים האחרונות. מדיניות "הידוק החגורה" שנקטה הממשלה הסינית לאורך כל שנת 2011 מתחילה לשאת פירות. בשנת 2011 הכריז הממשל על עליה בריביות על הלוואות שנותן הבנק המרכזי של סין וסייע בכך להתחזקות היואן מול הדולר האמריקאי. מטבע חזק מוביל לירידה בעלות מוצרים מיובאים כגון דלק ומזון.

ואכן, בעוד שהאינפלציה בסין עמדה בסוף יולי 2011 על רמה של 6.5%, בתחילת 2012 ציינו קברניטי השלטון בסיפוק כי האינפלציה התייצבה על רמה של 4.5% בלבד, כאשר הצפי השנה הינו להגיע לרמה של 3.5% אינפלציה שנתית. ההאטה בצמיחה הכלכלית, לצד התייצבות מחירי המזון ומוצרי הצריכה אמורים לסייע לתהליך.

לצד האווירה האופטימית השוררת בעקבות הנתונים המעודדים, כלכלנים מזהירים כי מפלצת האינפלציה בסין עוד לא אמרה את מילתה האחרונה. סין נמצאת כעת בשלב קריטי בהתפתחותה, מעין שלב ביניים במעבר מכלכלת עולם מתפתחת לעולם מפותחת, ועל כן פגיעותה לנוכח לחצים חיצוניים רבה.

אחת הסיבות המרכזיות לחשש מעליית מחירים משמעותית בעתיד, הינה הסיבה הדומגרפית. מדיניות הילד האחד אשר הוכנסה בתחילת שנות ה- 80 ועל פיה חלקה הארי של אוכלוסיית סין רשאית להביא לעולם ילד אחד בלבד, יצרה בעיה חדשה של אוכלוסיה מזדקנת בעתיד הלא כל כך רחוק. סין מצויה כרגע בתקופת מעבר – מ"תור הזהב" הנוכחי, כאשר 70.3% מהאוכלוסיה כשירים להימצא בשוק העבודה (בני 15-64), למצב בו סין הנה המדינה עם האוכלוסיה המזדקנת ביותר בעולם בתוך דור אחד בלבד. המנוע האדיר של פועלי סין עתיד להיעלם ולהשאיר חלל גדול אשר יתורגם בהכרח לעליה חדה במשכורות בשל המחסור בידיים עובדות. כבר היום מורגש מחסור של ידיים עובדות במגזר היצרני ברצועה המזרחית של המדינה, מחסור אשר גרם לעליה של 15% בקירוב בשכר הממוצע של פועל.

לסיכום, הממשל הסיני נמצא עם אצבע על הדופק ועל כן על אף המגמה הנוכחית החיובית של התקררות והתייצבות האינפלציה, הוא לא עתיד לשחרר בעתיד הקרוב את מדיניות הידוק החגורה שננקטה בשנה שעברה. 
לייבסיטי - בניית אתרים