סקירה גיאוגרפית – מחוז גואנגשי


במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשיה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשייות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסויים? 
במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואיפיון התעשיות הרלוונטיות לאיזורים השונים. בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות בביג'ינג. החודש נמשיך בסקירה של הקו השני לחוף המזרחי של סין.

מחוז גואנגשי ממוקם בגבולה הדרומי של סין וגובל במחוזות יונאן במערב, גוויג'ואו בצפון, הונאן בצפון מזרח ומחוז גואנגדונג במזרח ודרום מזרח. חלקו הדרומי של המחוז גובל בויאטנם.

 

גואנגשי הינו חבל ארץ הררי ועשיר בנהרות, אשר מהווה מחוז אוטונומי של בני מיעוט הג'ואנג. יש לציין כי אף על פי שהמחוז מוגדר כאוטונומיה של בני הג'ואנג, הם מהווים רק 32% מהאוכלוסייה המונה כ-48 מליון נפש, בעוד שמרבית התושבים (כ-62%) הם בני האן. עם זאת יש במחוז נוכחות רבה של קבוצות מיעוט, כשהבולטות שבהן, פרט לג'ואנג, הן המיאו (הְמוֹנְג), היאו (מְייֵן), הדונג, והגֶלאו. המגוון הזה תורם גם למגוון לשוני עשיר.

שטחו של המחוז הינו כ-236,700 קמ"ר, ובירתו העיר נאנינג (Nanning).

 

מחוז גואנגשי מוכר לתיירים במיוחד בזכות העיר גווילין והעיירה יאנגשוו, הסמוכות לנהר הלי על נוף גבעות הגיר המיוחד לו. צפון המחוז, בעיקר בקרבת הגבול עם מחוז גוויג'ואו מספק גם הוא נופים יפהפיים והזדמנות להתבונן באורח החיים המסורתי של קבוצות אתניות שונות.

 

במחוז גואנגשי הוקם אזור סחר חופשי גדול, הקרוי "אזור הסחר של מפרץ בייבו". אזור סחר זה הוקם בשיתוף עם פדרציית המדינות הדרום מזרח אסייתיות (Association of Southeast Asian Nations) והינו אזור הסחר החופשי של מדינות מתפתחות הגדול בעולם. אזור הסחר של מפרץ בייבו, בשל קירבתו למדינות השכנות והפוטנציאל הכלכלי הגלום בכך, מוגדר ע"י הנהגת סין כבעל חשיבות עליונה מבחינה כלכלית עבור סין. האזור כולל 6 ערים – נאנינג, בייהאי, צ'ינג'ואו, פאנגצ'נגאנג, צ'ונגזוו ויולין  - Naning, Beihai, Qinzhou, Fangchenggang, Chongzuo, Yulin. השטח הכולל של האזור הינו 42,500 קמ"ר, עם אוכלוסיה של 12 מיליון נפש.

תעשיות מרכזיות במחוז גואנגשי -

 

1.       חקלאות – אורז, בטטות, חיטה, תירס, קני סוכר, בוטנים, טבק.

2.       תעשיית הרכב – מרוכזת בעיקר בעיר ליאוג'ואו. לג'נרל מוטורס מפעל גדול בעיר.

3.       תעשיית הפלדה.

4.       טכנולוגיה.

לייבסיטי - בניית אתרים