הונאה אינטרנטית בסין – הדור החדש
 
 
כולנו מכירים את הסיפורים על עסקאות אינטרנטיות עם ספקים מפוקפקים בסין, עסקאות בהן לאחר תשלום המיקדמה נעלם הספק, או עסקאות בהן נשלחת סחורה אשר כל קשר בינה לבין ההזמנה מקרי בלבד.

בחודשים האחרונים אנו עדים לתופעה חדשה, שכלול השיטה ותחכום אמיתי שמצליח להפיל בפח גם את שועלי הקרבות הוותיקים – אותם לקוחות שמכירים את סין ועובדים באופן קבוע מול מספר ספקים ידועים ומוכרים להם.

כיצד אם כך עובדת השיטה הפעם? ובכן, הונאת הדור החדש הינה יא הונאה כנגד חברות שסוחרות עם סין ולא כנגד יחידים. השיטה עובדת כדלקמן - לאחר שמושלמת עסקה מתקבל  מייל מהחברה היצרנית שמבקש לבצע את ההעברה הבנקאית לחשבון אחר מהחשבון הרגיל. המייל לא מעורר שום חשד כיוון שלעיתים חברות משנות את הבנק עימן הן עובדות. החברה מישראל מעבירה את הכסף (מדובר בעשרות אלפי דולרים לעיתים )  לחשבון החדש. לאחר תקופה מתקבל מייל שבו נשאל הלקוח מדוע  לא העביר את הכסף כמוסכם. הוא כמובן טוען שהעביר ומראה אסמכתא.החברה היצרנית טוענת שזהו לא החשבון שלה ומבחינתה לא הועבר הכסף כלל. הלקוח פונה בבהלה לבנק שלו. הבנק שלו פונה לבנק התווך בעיסקה, וכאן מתחילה תסבוכת משפטית משום שהבנק מתקשה או לא נסוגל למשוך בחזרה את הכסף שהועבר דרכו.

השאלה הנשאלת כמובן, היא כיצד מתבצעת בפועל ההונאה? ובכן, מדובר בהאקרים, אשר חודרים למערכת המיחשוב והאימיילים של הספק בסין. הם לומדים את שיטת העבודה, מאפיינם לקוחות רלוונטים, ומיד לאחר שנכנסת הזמנה הם שולחים אימייל מפוברק ללקוח בו הם מודיעים, כאמור, על שינוי חשבון הבנק. המייל לא מעורר חשד וההעברה מתבצעת.

בהונאות אינטרנט רגילות הסכום הממוצע הינו 3000$, אולם בדור החדש של ההונאות, הסכומים גבוהים באופן משמעותי ומדובר בממוצע של 30,000$.

מה עושים, אם כך, במקרה בוא מקבלים אי מייל כביכול מהספק (מכתובת האימייל שלו כאשר שמו מופיע בדיוק כמו שאנו רגילים) בו הוא מבקש כי הכסף יועבר לחשבון במלזיה למשל במקום בסין?  בכל מקרה בו הספק מבקש לשנות את חשבון הבנק לחשבון אחר, בין אם החשבון החדש נמצא בסין או בכל מדינה אחרת בעולם, יש  ליצור קשר טלפוני עם הספק ולוודא שאכן הספק הוא זה שביקש את הבקשה ולבקש ממנו לשלוח פרופורמה עם פרטי חשבון הבנק החדשים + חותמת וחתימה. לתשומת לבכם – אין להשיב באימייל היות ומערכת המחשבים של הספק נפרצה ע"י הגנבים.

 
לייבסיטי - בניית אתרים