מגמות בכלכלה הסינית – מחצית שנייה של 2009

 

 

* לראשונה עברה סין את גרמניה והפכה ליצואנית הגדולה ביותר בעולם עם ייצוא בערך כולל של 527.1$ מיליארד בחציון הראשון של השנה. 

 

* המכירות הקמעונאיות בסין במגמת התאוששות, עם עליה של 15% בחודש אוגוסט. העלייה מיוחסת למדיניות הממשלתית לעודד הציבור להגדיל הצריכה (למשל ברכישת כלי רכב ומוצרי חשמל). בכך התחזקה התקווה ליציאת הכלכלה הסינית מהמשבר הכלכלי העולמי אליו נקלעה.

 

* מספר שיא של חברות סיניות נכנסו לרשימת 500 החברות העשירות בעולם, סך 37 חברות, כאשר החברה הגדולה ביותר הסינית והמדורגת במקום התשיעי, הינה סינפואק

SINPOEC

 

* העודף המסחרי של סין נמשך ועומד כרגע על 8.2$ מיליארד. (לשם השוואה, מדינת ישראל מצויה בגרעון מסחרי בסך 1.2$ מיליארד דולר)

 

* התל"ג הסיני עלה ברבעון השני ב- 7.9% (יחסית ל- 6.1% ברבעון הראשון). מומחים מייחסים העלייה בתל"ג הסיני לצעדים המוניטורים והפיסקלים הרחבים בהם נקט הממשל הסיני. עם זאת מזהירה לשכת הסטטיסטיקה הסינית כי הבסיס ליציבות עדיין חלש ומומנטום הצמיחה עדיין אינו יציב.

 

* למרות ההצהרה הסינית על גיוון הנכסים הפיננסים שלה, עלתה כמות אגרות החוב האמריקאיות המוחזקות בידיים סיניות ועברה את ה- 800$ מיליארד. הדולר האמריקאי הינו עדיין מרכזי ביותר במערכת המוניטארית הבינלאומית ואינו ניתן להחלפה בזמן קצר לדאבונם של קברניטי סין.

 

* על אף ההאטה בכלכלה, עסקים קטנים וגדולים בסין צפויים להגדיל את הוצאותיהם על תשתיות טלקומוניקציה על מנת לשפר את רמת המוביליות שלהם. עסקים קטנים ובינוניים בסין נשענים בעיקר על שוק מקומי חזק, ועל כן הינם חשופים פחות למיתון הכלכלי העולמי לעומת מקביליהם במדינות אחרות. מספרם של העסקים הקטנים והבינוניים בסין עומד על 42 מיליון, אשר מהווים 60% מהתמ"ג.

 

* מספר משתמשי האינטרנט במחצית הראשונה של 2009 הגיע ל- 338 מיליון איש, עליה של 15% יחסית למחצית השנייה של 2008. חלק מהסיבה לכך הינה העלייה בשימוש באינטרנט בטלפונים ניידים (כ- 150 מיליון איש).  חדירת האינטרנט לסין הגיעה בכך ל- 25%, יחסית לממוצע העולמי של 23.8%.

 

* במסגרת הרפורמה הרפואית בסין, מבקשת הממשלה להגדיל את מספר התושבים בערים המכוסים בביטוח רפואי ל- 390 מיליון איש (מ 318 מיליון כיום). כמו כן מבקשת הממשלה להכליל כ- 6 מיליון עובדים לשעבר של חברות ממשלתיות שפשטו את הרגל בביטוח. התוכנית הממשלתית היא כי 90% מאוכלוסיית סין תהיה מבוטחת עד שנת 2012.

 

* סין הודיעה כי גילתה את מצבור הברזל הגדול ביותר באסיה. המצבור התגלה בפרובינציית ליאונינג שבצפון מזרח המדינה, ובו מעל 3 מיליארד טונות של מחצבי ברזל הממוקמים 1,200 מטרים מתחת לפני האדמה. הגילוי יפחית את הצורך של סין להסתמך על ברזל מיובא.

 

(*) לקוח מהסקירה הכלכלית החודשית של קונסוליית ישראל בשנגחאי.
 

לייבסיטי - בניית אתרים