24 שעות בצ'ונגצ'ינג  

 

צ'ונגצ'ינג  "עיר ההרים" ממוקמת בחלקה הדרום מערבי של סין על גבי הערוצים העליונים של נהר היאנגצה ומשמשת צומת תחבורה ראשי בדרום-מערב סין. בשל מיקומה ובזכות מורשתה התרבותית המופארת בת אלפי השנים, נחשבת צ'ונגצ'ינג לבעלת חשיבות רבה. בשנת 1997 קיבלה העיר מעמד של רשות מוניציפלית המנוהלת ישירות ע"י הממשל המרכזי וכיום היה מהווה את אחד ממרכזי הכלכלה והתעשייה הגדולים והחשובים במדינה.

 

מה ניתן לעשות בעיר ב-24 השעות שברשותנו?

 

כיצד מומלץ להגיע? לצ'ונגצ'ינג ניתן להגיע בטיסה מכל רחבי סין. נמל התעופה של העיר נמצא כ-20 ק"מ צפונית לה. מונית משדה התעופה למרכז העיר עולה כ-50 יואן אך אפשרות נוחה לא פחות וזולה בהרבה הינה היא לקחת את ההסעה תמורת 15 יואן לנפש.

בעיר עצמה כדאי להשתמש במערכת הנתחבורה הציבורית הנוחה והמפותחת הכוללת אוטובוסים ורכבת קלה באמצעותם ניתן להגיע לכל מקום בעיר ומפרבריה למרכזה, או פשוט לנסוע במוניות אותן ניתן לתפוס בכל מקום בעיר בקלות ובתעריף נסיעה זול ביותר. ואולם, לצד אמצעי התחבורה הקונבנציונאליים, מאפיינים את העיר כמה אמצעי תחבורה מעט שונים, כגון מעליות ודרגנועים בתשלום כמו גם רכבל המאפשר להגיע אל רובעי העיר שמעבר לנהר. כל אלה מאפשרים הגעה בנוחות המירבית לאטרקציות התיירותיות הרבות. להלן סקירה של כמה מהן: 

בפתח יומינו, מומלץ לטייל מעט ברחובותיה של העיר. עם הגעתנו אליה נבחין מיד בגיאוגרפיה והטופוגרפיה היחודיות של צ'ונגצ'ינג, היושבת על גבעות במקום המפגש של שני הנהרות: הג'יה-לינג והיאנגצה. בהתאם, התפתח בעיר סגנון בניה ייחודי למדי - בעבר היו הבתים תלויים על המורדות, אך במהלך השנים ועם תנופת הפיתוח האדירה של שני העשורים האחרונים, הוחלפו הבתים בבניינים רבי קומות. כיום, השילוב בין הבניינים הגבוהים לנוף ההררי יוצר מחזה מעניין ואחר המזכיר את חיפה שלנו בזעיר אנפין, כאשר ניתן להסתובב ברחוב שבו המדרכה הינה באותו גובה בו ממוקמת הקומה ה-20 בבניין ברחוב המקביל.
 

לאחר שהתפעלנו מהארכיטקטורה האופיינית של העיר, נבקר באנדרטת השחרור   לאחר פרוץ מלחמת העולם השניה והמלחמה עם הכובש היפני בסין, העתיקה הממשלה הסינית את מקום מושבה מנאנג'ינג לצ'ונגצ'ינג, והפכה אותה למרכז הפוליטי הזמני של המדינה. בדצמבר 1941, במסגרת מאמצי השלטון להרים את מורל התושבים ולרתום אותם למאמץ המלחמתי, הוקמה בכיכר המרכזית ברחוב דו-ג'יה "מצודת עוז הרוח". זהו למעשה מבצר עשוי עץ בן 5 קומות בגובה של עשרות מטרים, שנצבע שחור על מנת להסוותו מפני התקיפות האוויריות של היפנים, אך זמן קצר לאחר מכן נכבשה העיר ע"י היפנים והמבצר נהרס. עם שחרור העיר בתום מלחמת האזרחים בנובמבר 1949, הוקמה האנדרטה המהווה את מצבת הזיכרון היחידה בכל סין שמנציחה את ניצחון סין במאבקה נגד יפן. מאוחר יותר, עם כיבוש העיר ע"י הצבא הרפובליקה, שופצה האנדרטה ושמה שונה לאנדרטה לציון שחרורו של העם. כיום, נחשב המדרחוב שבו ניצבת האנדרטה לאזור הסחר המרכזי של צ'ונגצ'ינג ולאחד איזורי הסחר המובילים במערב סין בכלל. אחד הרחובות הסמוכים לאנדרטה הינו רחוב שקבל את הכינוי "האו-צ'ה" ("טעים") על שם היותו "רחוב האוכל" המרכזי של העיר. שם אפשר למצוא מגוון מאכלים מקומיים אותנטיים, כגון אטריות בטטה במרק חריף חמוץ, שיפודי ירקות ובשר, כדורי אורז מתוק ועוד. 

  

לאחר הביקור באיזור האנדרטה המרתק, ניתן להמשיך לכיכר צָ'או-טְיֵין מֵן ("השער הפונה לשמים") הניצבת בצומת נהרות היאנגצה והג'יה-לין. עם ראשיתה של שושלת מינג הוחלט על הרחבת העיר העתיקה של צ'ונגצ'ינג ובין חומותיה נבנו 17 שערים, כשהגדול מביניהם היה שער צ'או-טיין, הפונה לכיוון העיר נאנג'ינג - שהייתה בעבר מקום מושבם של קיסרי מינג. משער זה נכנסו לעיר כל שליחי הקיסר, ומשום שהקיסר הסיני נחשב לבן השמים, נקרא השער בשם זה. בסוף המאה ה-19 בעת שהפכה צ'ונגצ'ינג לעיר נמל מרכזית נבנה במקום גם בית המכס. ואולם, בשנת 1927, במהלך עבודות ההרחבה של הנמל ובנייתו של מזח צ'או-טיין, נהרסה כליל העיר העתיקה ו-20 שנה לאחר מכן בשל שריפה שפרצה במקום, ניזוק השער קשות וכל שנותר ממנו היה לבנים בודדות. על חורבות אלו הוקמה כיכר צ'או-טיין ומיקומה על גבי המזח, נחשב לנקודת התצפית הטובה ביותר של מפגש הנהרות הג'יה-לין שמימיו ירוקים ונהר היאנגצה שמימיו חומים.
 

משם נמשיך בסיורנו להיכל העם הגדול של צ'ונג-צ'ינג, אשר הוקם בתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20, בקרבת מפרץ סוּ'אֶה- טיֶין. המבנה משתרע על פני שטח של 66 אלף מ"ר ומחולק לשלושה מבנים הכוללים את הבניין הדרומי, הבניין הצפוני והאודיטוריום עצמו. ארכיטקטורת ההיכל משלבת בין מסורות אדריכליות סיניות ובין סגנון מערבי. ההיכל הינו פעיל גם בימינו אלה, ומשמש את ממשלת סין לצורך עריכת קבלות פנים רשמיות של לדיפלומטים וחברי משלחות ממדינות זרות. 
  

לאחר יום שלם של שיטוטים, הגיעה העת ליהנות מנופי צ'ונגצ'ינג הלייליים - כאמור, בשל המבנה הטופוגרפי היחודי של העיר שהינה מוקפת מים משלושת עבריה ובנויה על מדרונות ההרים והעמקים שמתחתם, נוצרה בעיר גם ארכיטקטורה ייחודית ותשתיות כבישים, מנהרות וגשרים מתפתלים. כל אלה מוארים עם רדת החשכה והופכים את העיר כולה לחגיגה עוצרת נשימה של אורות. על פי מביני דבר, זהו מראה שאסור לפספס. נקודות תצפית לילה המומלצות הן: "מרפסת העץ הבודד" ו-"עיט הזהב" אשר ממוקמות שתיהן על הגבעה ברובע נאן-אן (בגדה הדרומית של נהר היאנגצה) ומרפסת בניין קאן-שאנג שבפארק אה-לינג. בנוסף, ממזח צ'או-טיין שהוזכר כבר לעיל, יוצאת מדי ערב מעבורת להפלגה לילית בנהרות המקיפים את העיר מכל עבריה. תוך כדי הפלגה אפשר ורצוי להתבונן בנופי העיר המרצדים בצבעיהם. אטרקציה בולטת נוספת היא נסיעה לילית ברכבל, המטפס לאורך מדרונותיה התלולים של העיר ומקשר בין גדות הנהר. 

 

         
 


עוד בילוי לילי מומלץ הינו סיור ברחוב נאנבין ("רחוב הגדה הדרומית") הממוקם ברובע נאן-אן בגדה הדרומית של היאנגצה. הרחוב משתרע לאורך 25 ק"מ ועל שטח של 160 אלף מ"ר. זהו מרכז בילוי שוקק חיים, בו ניתן למצוא מגוון בארים ומסעדות המציעות את מיטב מנות המטבח הסצ'ואני. ברחוב גם מתארחים לעיתים קרובות פסטיבלים, ירידים ואירועי תרבות שונים, כדוגמת פסטיבל ההואו-גואו, פסטיבל הבירה ואחרים.   


 


למידע נוסף ומפורט אודות אפשרויות לינה, מסעדות, בארים, אתרי תיירות, עלויות, תחבורה ועוד, ניתן להקיש על הקישורים הבאים:
 
http://wikitravel.org/en/Chongqing 
 http://hebrew.cri.cn/1/2010/01/27/2s4088.htm

 

לייבסיטי - בניית אתרים