תיירות חוץ מסין - מגמה מתחזקת
 

בשנים האחרונות ניכרת עליה חדה במספר התיירים הסינים היוצאים לחו"ל. אם בשנת 1995 דווח על 5 מליון סינים בלבד, הרי שבשנת 2007 כבר דווח על יציאתם לחו"ל של 37 מליון סינים לצרכי תיירות. הערכת ארגון הנסיעות העולמי הינה כי בשנת 2020 יטיילו בחו"ל לא פחות מ- 100 מליון סינים.

 

עד שנת 1991 לא הורשו אזרחי סין לצאת את גבולות סין למטרות תיירות, ולאחר מכן, עד שנת 1994,  הוגבלה יציאתם לחו"ל לצרכי תיירות רק לגבולות אסיה. הנפקת דרכון היתה בימים אלו משימה כמעט בלתי אפשרית ולעיתים ארך התהליך חודשים רבים של ריצה ממשרד למשרד על מנת להשיג את האישורים הנדרשים. גם בסופו של תהליך זה, לא תמיד הונפק הדרכון המיוחל...אותם ברי המזל שכן זכו בדרכון המיוחל, יכלו לצאת לחו"ל רק במסגרת טיולים מאורגנים של סוכניות נסיעות סיניות. כתוצאה מכך, בשנת 2001 מעל 98% מהסינים לא החזיקו ברשותם דרכון.

 

כיום המצב שונה לחלוטין. הנפקת דרכון הינה תהליך שגרתי יחסית, ישנן הקלות רבות באפשרות להוציא ויזות לחו"ל, ורוב הסינים יכולים לצאת לחו"ל בלי להיות כבולים למסגרת קבוצתית כלשהי. ולהבדיל אלף הבדלות, אין כיום מספיק כלי טייס בסין על מנת לענות על הביקוש הרב ליציאת תירים מסין...

 

מהם אם כן היעדים המועדפים על תיירים סינים ברחבי העולם? 70% מהתיירים הסינים היוצאים לחו"ל נוסעים על מנת לבקר באתרי הימורים הממוקמים בהונג-קנג, מקאו, וכמו כן לרוסיה, וייטנאם, צפון קוריאה (בבירה פיונגיאנג) ולסידני בירת אוסטרליה, כאשר הם מוציאים 18 מליארד דולר בשנה באתרים אלה בלבד. יעד מועדף נוסף, בעיקר על גברים סינים, הינם "בתי התענוגות" של בנגקוק. יעדים מועדפים נוספים בהם מהווה התיירות הסינית נתח שוק גדול מאוד הינם תאילנד, מלזיה, סינגפור ואינדונזיה. במקרים מסויימים, התיירים הסינים ממלאים את מקומם של התיירים האירופאים, היפנים והאמריקאים שמספרם צונח בחדות. בדרך כלל נוטים הסינים לצאת למדינות אסיה במסגרת "חבילת חמישה ימים" הכוללת טיסה ליעד ובחזרה, לינה וארוחות. במסגרת חבילות כאלה יוצאים מידי שנה מליון סינים לתאילנד ובאיים מסויימים בפיליפינים, הפכו הסינים לבעלי הנוכחות הדומיננטית ביותר ביחס לתיירי שאר העולם. גם אירופה הופכת להיות יעד מועדף בשנים האחרונות. במאמר של ה"לוס אנג'לס טיימס" בו רואיין מנהל בכיר בסוכנות תיירות סינית, אף עולה כי "יש אנשים הטוענים כי ונציה שוקעת בגלל כמות התיירים הסינים המבקרים בה"... יש לציין כי מרבית התיירים הסינים היוצאים לאירופה ביקרו כבר בעבר ביעדים מזרח אסיאתיים וכעת הם מרחיקים ליעדים חדשים. למרות זאת, גם כיום, מהווה התיירות הסינית לאירופה רק 7% מכלל התיירות היוצאת. 

 

מה וכמה קונים תיירים סינים בחו"ל? באופן כללי ניתן לומר כי התיירים הסינים אוהבים לערוך קניות! לתיירים הסינים אף יצא מוניטין של כאלה המעדיפים לחסוך בעלות האוכל והמגורים ולהוציא את כספם על מוצרי מותרות ובגדי מעצבים. בסקר שנערך ע"י A.C. Nielsen and Tax Free World, נמצא כי התייר הסיני הממוצע בחו"ל מוציא על קניות 1000$ יותר מאשר התייר היפני הממוצע. רבים מן התיירים הסינים יוצאים במיוחד ל"ספארי" קניות בהונג-קונג ומבזבזים בממוצע 790$ לאדם (זאת על אף שכרגע קיימת מגבלה של הוצאת כסף זר מסין עד לסכום של 750$ בלבד). סכום זה מסתכם ב 1.7 מיליארד דולר לשנה. רבים מן התיירים אף נוסעים לתאינלד במיוחד על מנת לערוך קניות. נציג ארגון התיירות הסינית המרכזי אמר לעיתון "אינדפנדנט" כי: "לסינים יש הרבה כסף לבזבז. סגנון הקניה של הסינים הוא ייחודי ומפתיע למדי. אנו קונים על בסיס משפחתי או קבוצתי – אם מישהו מהכפר או השכונה או מקום העבודה נוסע לחו"ל, כולם נותנים לו כסף כדי שיקנה להם דברים. ראיתי במו עיני תיירים סינים אשר קונים 20 חגורות מעור תנין ו-10 שרשראות זהב בתאילנד".

 

לסיכום, עם העליה הדרמטית בתיירות סינית מחוץ לסין והשפעתה הגוברת על כלכלת התיירות העולמית, נשאלת השאלה כיצד נתפסים התיירים הסינים? מתוך מחקרו של הסוציולוג הגרמני ג'ורג' אריט, עולה כי התיירים הסינים נתפסים כגסי רוח וכמפירי תקנות. כך למשל הם נוטים שלא להתחשב בשלטי "העישון אסור" הקבועים במרכזי קניות גדולים. אולם מי יעז להתלונן כאשר זה עתה הוצאת במקום 10,000$?...מראיונות שערך הסוציולוג עם תיירים סינים באה לידי בתחושה כי: "אתם המערביים טיילתם במשך 200 שנה, עכשיו תורנו"...מזכיר לנו משהו??

 

לייבסיטי - בניית אתרים