מגמות בכלכלה הסינית – נובמבר 2009

 

* מספר הרכישות והמיזוגים על ידי חברות זרות בסין בששת החודשים הראשונים של 2009 ירד ב- 41% והסתכם ב- 200 פעולות, לעומת 337 בתקופה המקבילה אשתקד. מרבית העיסקאות בוצעו בתחומי הפיננסים והייצור.

 

* חברות בבעלות ממשלתית סינית הפסידו מיליארדי דולרים בשל תנודות מטבע בשנה האחרונה. בתגובה החלה הרשות לפיקוח על נכסים ממשלתיים לחייב את החברות הממשלתיות בהגשת דו"חות רבעוניים על השקעותיהם.

 

* היואן צפוי לשמור על כוחו מול הדולר האמריקאי, בשל המצב הכלכלי הלא וודאי ושער הריבית הנמוך בארה"ב. המטבע הסיני התייצב כנגד הדולר ושערו עומד כרגע על 6.8271 לדולר.

 

* יתרות מטבע החוץ של סין עלו בתום הרבעון השלישי השנה ל-2.27 טריליון דולר עליה של 177.8$ מיליארד דולר מהרבעון הקודם.

 

* הבנק העולמי תיקן את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה הסינית ב- 2009 והעמידה על 8.4%, במקום 7.2%. הסיבות לתיקון החיובי – עליה בצריכה, בהשקעות, והתעוררות בשוק הנדל"ן. תחזית הצמיחה ל- 2010 עומדת על 8.7%, כאשר הבנק העולמי מביע דאגה מהיווצרות בועת נדל"ן בסין.

 

* חברת יאהו תמכור 1.14% מהחזקותיה בחברת עלי באבא ב- 150 מיליון דולר. יאהו תמשיך להחזיק ב- 40% מהחברה הסינית.

 

* צ'יינה מובייל חתמה על הסכם עם משרד החקלאות לקידום פיתוח של מידע דיגיטלי באזורים הכפריים בסין. החברה תשקיע 70 מיליאד יואן במהלך שלוש השנים הקרובות . השותפות מתוכנת להיות בתחומים – תיעוש חקלאי, שירותי מידע לייצור וניהול חקלאי, בניית תחנות מידע באזורים כפריים, יישומי היי-טק בחקלאות והקמת מערכת תזמון ייצור חקלאי.

 

* יצרנית הרכב בי וואי די (בה מושקע בין השאר וורן באפט) תבנה שני מפעלים חדשים ותרחיב את הייצור שלה גם לאוטובוסים שאינם מונעים בבנזין. החברה שואפת להיות יצרנית הרכב הגדולה בסין עד 2015 ואחת מיצרניות הרכב הגדולות בעולם עד 2025.

 

* חברת פולקסווגן תשקיע בשוק הסיני 5.83 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות, במטרה לענות על העליה בביקושים בשוק המקומי. בין ינואר לאוגוסט השנה עלו מכירות החברה בסין ב- 29%.

 

באדיבות הנספחות הכלכלית של ישראל בשנגחאי.

לייבסיטי - בניית אתרים