חתונות בסין – מי יכול לשלם על זה?
  
 
מוסד הנישואין בסין הינו אבן דרך מרכזית בהבנת התרבות הסינית. חגיגת הנישואין הינה אירוע משפחתי רחב, ובתפיסה הסינית המסורתית הנישואין עצמם למעשה אינם מסמלים  מימוש אהבה אינטימי בין שני בני זוג אלא אירוע המחבר שתי משפחות. על כן, חגיגות הנישואין כללו תמיד אורחים רבים - המשפחה המורחבת וחברים, והתאפיינו בשפע של מזון, מתנות ומוסיקה.
 
אולם, בשנים האחרונות יותר ויותר הורים סינים המחתנים את ילדיהם מוצאים עצמם מתמודדים עם עלויות בלתי אפשריות של הפקת אירוע החתונה ורכישת "חבילת חתונה נילווית".  וכמה עולה יום אחד, קסום ככל שיהיה? החשבון הממוצע בקרב מעמד הביניים הסיני כיום הינו יותר מ- 300,000 יואן, או בתרגום למטבע המוכר לנו כל כך - 44,000$!
 
דו"ח שפורסם ע"י המגזין השבועי שינמין מצביע על כך שעלות חתונה ממוצעת היום גבוהה פי 30 מעלותה בשנות ה- 80, כאשר הממוצע בשנות ה- 80 עמד על 10,000 יואן לערך – 1300$.
 
כיצד מסבירים אינפלציה כה אדירה בעלות הישירה והעקיפה של הפקת חתונה בהפרש של שלושה עשורים?
 
בכדיי לנתח את השינויים שבגינם עלות חתונה עכשווית הינה כפי שהיא, להלן הסבר תמציתי אודות החתונות שנערכו בשנות ה- 80 –
 
עלויות ישירות בגין אירוע החתונה - ההזמנות לחתונה וזר הפרחים עלו יחדיו כ - 2000 יואן (310$). עלויות עקיפות עקב החתונה -  1000$ נוספים שולמו עבור "שלושת הפריטים הגדולים" קרי חבילת רכישות קבועה שכללה מכשיר טלוויזיה, מקרר ומכונת כביסה.


בשנות ה- 80 מרבית הזוגות וויתרו על רכישת דירה ונשארו לגור בבית הורי הבעל. להבדיל, היום רכישת דירה הינה סעיף חובה בתקציב ההוצאות של כל חתונה. ע"פ הדו"ח, בשנת 2007 דירת 80 מ"ר בטבעת הרביעית של בייג'ינג (פרבריה הרחוקים יותר של העיר) עלתה כ- 400,000 יואן (62,077$), עם מחיר ממוצע של 5000 יואן (775$) למ"ר בנוי. בשנת 2011, בעקבות עליית מחירי הנדל"ן מחיר מ"ר בנוי הינו 30,000 יואן (4660$) – עליה של 600% בארבע שנים בלבד.
 
ומה לגבי השכר, האם גם הוא עלה באותו יחס? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של עיריית בייג'ינג פירסמה לא מזמן באתר שלה כי השכר הממוצע בעיר עלה בארבע השנים האחרונות ב- 26.4% - ממשכורת בגובה 39,867 יואן ל- 50,415 יואן. על כן, בעוד שבשנת 2007 עזרת ההורים משני הצדדים איפשרה רכישת דירה בקלות יחסית, הרי שכיום מדובר בעול שמרבית ההורים אינם יכולים לעמוד בו.
 
מצב אבסודרדי זה, בו זוגות רבים אינם מסוגלים לממש את חתונתם כפי שהיו רוצים (כולל חבילת רכישות של פריטים לבית ודירה), גרם ליצירת מושג חדש בשפה הסינית -  חתונות עירומות. ומהי חתונה עירומה? חתונה עירומה הינה למעשה חתונה בה למעט 9 יואן, עלות רישום הנישואין במשרדים הממשלתיים, אין כל עלות נילווית.
 
הלהיט הטלווזיוני החדש בסין הינה סידרת טלוויזיה בשם חתונה עירומה. הסידרה מספרת את סיפורם של בני זוג צעירים – ליו אייאנג וטונג ג'יה צ'יאן. השניים התחתנו ללא דירה, מכונית או כסף, והחיים המשותפים עם הוריו של ליאו מדרדרים את היחסים בינהם עד כדיי גירושים. הסידרה עלתה למסכים בחודש יוני השנה, ומאז מסרבת לרדת מסדר היום החברתי.
 
האם בחברה המודרנית אהבה בלבד, ללא כסף ותמיכה מההורים יכולה להחזיק מעמד לאורך זמן? האם חתונה עירומה מתאימה לסין של המאה ה- 21 או שנידונה לכישלון? נידמה כי שאלות רבות ישארו פתוחות בדיון חברתי זה.


לייבסיטי - בניית אתרים