בייג'ינג הופכת "ירוקה" יותר

בייג'ינג מוכרת זה שנים רבות כאחת הערים בעלות איכות האוויר הגרועה ביותר בעולם. היא הפכה לכזאת מסיבות רבות ומגוונות, אשר מקור כולן לא תמיד בגורם האנושי או בתכנון לקוי של העיר. כך למשל, העיר בייג'ינג סובלת מסופות חול חוזרות ונשנות כאשר האקלים, ובייחוד הרוחות העונתיות מביאים עמם לא מעט זיהום אוויר מהערים התעשייתיות השכנות. למשוואה הלא פשוטה הזו יש להוסיף את העובדה שבייג'ינג, יותר מכל עיר גדולה אחרת בסין, נמצאת בדינמיקה מתמדת של הרס מחד גיסא ובנייה מאידך גיסא-  מיותר לציין כי הדבר מוסיף אבק ולכלוך למכביר.

המצב העגום של איכות הסביבה בבייג'ינג הפך למוקד דאגה בעבור הקהילה הבינלאומית עוד ב-2008, כאשר אירחה עיר הבירה הסינית את האולימפיאדה, ועל כן ברור היה שתהיה מוצפת בתיירים. או אז השקיעה הממשלה הסינית מיליארדי דולרים בניסיון להפוך את העיר ל"ירוקה" יותר. פארקים רבים נוספו, מכוניות לא הורשו להיכנס לאזורים מרכזיים בעיר, קנסות החניה עלו והעבודה באתרי הבנייה הופסקה. נראה היה כי המצב השתפר וראש עיריית סין אף הצהיר כי איכות החיים בבייג'ינג מעולם לא הייתה גבוהה יותר. ואף על פי כן,  כיום, חזרו הדברים לקדמותם ובפברואר השנה אף נרשמו בעיר רמות זיהום אוויר כה גבוהות עד שלא ניתן היה למדוד אותן באמצעות המכשור הסטנדרטי.בשל כך, בכירי הרשות המקומית עושים ככל שביכולתם על מנת לקדם פרויקטים לניקוי האוויר. זיהום האוויר, שלא כמו בעיות אחרות, משפיע על כל תושבי העיר בצורה שלילית, ללא הבדלי מעמד או השקפה פוליטית ולכן יוצר לבייג'ינג בעיה תדמיתית גלובלית לא פשוטה. סגן ראש עיריית בייג'ינג, הונג פאנג (Hong Feng), אשר התייחס שלשום לסוגיה במהלך המפגש שקיים עם ראשי חברות ומשרדים ממשלתיים אמר כי כולו תקווה שהשנה יורדו מהכבישים כ-200,000 כלי רכב ישנים, אשר אינם עומדים בסטנדרטים האירופאים לפליטות גז. פאנג הוסיף כי העירייה מקווה לפעול בשלושה צירים במקביל על מנת להלחם בבעיית הזיהום: הראשון הוא מעבר לאנרגיה "נקייה", גז במקום פחם, השני הוא מאבק בפליטת האבק העצומה באתרי הבנייה והשלישי הוא הגדלת כמות כלי הרכב על הכביש אשר עומדים בסטנדרטים אירופאים.

פאנג ציין כי לאור המצב הבעייתי שנוצר, מקווה העירייה להגיע להישגים מרשימים בתחום כבר השנה. אולם קשה להעריך עד כמה המאמצים, גם אם יישאו פרי לתקופה קצרה, אכן יצליחו לשנות את פני העיר. בייג'ינג היא אחת הערים המסורות ביותר ל"מגמה הירוקה" – תוכלו למצוא בה את כמות האוטובוסים הידידותיים לסביבה הגדולה ביותר בעולם, והיא תמיד הייתה בין הראשונות לאמץ פיתוחים חדשים בתחום מניעת זיהום האוויר. אך עם זאת, היא עודנה אחת הערים המזוהמות ביותר בתבל ואין בידינו כל ערובה לכך שממשלת סין תצליח למגר את הבעיה בטווח הארוך.
 

 

צילום לווין של סין


מאת מרינה גורבונוסוב
הכותבת היא בעלת תואר ראשון תלת חוגי מאוניברסיאת תל אביב בלימודי מזרח אסיה, קולנוע טלויזיה ואנטרופולוגיה ואחת מהכותבים באתר -    www.iasia.co.il
אתר המוקדש לאזור מזרח אסיה ולארבע המדינות הדומיננטיות ביותר בו - יפן, קוריאה, סין והודו - ממזרח למערב

לייבסיטי - בניית אתרים