האם הונג קונג אכן מתאוששת מהמשבר הכלכלי?

 

המזכיר הכללי של הונג קונג, דונלד צאנג, הזהיר השבוע כי הונג קונג עלולה לסבול מגל שני של מיתון כלכלי חריף באמצע 2010. לטענתו, חוסר היציבות והבהירות הכלכלית נוכח המשבר הכלכלי העולמי, על אף דיווחים על יציאה מהמשבר בכלכלות המפותחות, הם הגורמים העיקריים לפסימיות הנוכחית.

 

הצהרתו של צאנג משקפת את דאגתם הגוברת של קברניטי המשק בהונג קונג,  אשר בולטת במיוחד על רקע גאות בשוק המניות המקומי – זינוק של 49% מתחילת השנה, וחשש השלטונות כי מדובר בבועה פיננסית. גם שוק הנדל"ן רותח, עם עליה של 27% בשנת 2009. החשש הינו, כאמור, מהתפכחות כלכלית מלווה בעליה בריבית , אשר יגררו מפולת בנכסים הפיננסיים והנדל"ניים.

 

עם פרוץ המשבר, הכריזו הממשל הסיני וההונג קונגי על חבילת תמריצים כלכליים, שהוזרמה למשק ההונג קונגי החל מסוף שנת 2008, בסך כולל של 87.6 מיליאד דולר הונג קונגי (11.3$ מיליארד דולר אמריקאי), ותועלה בעיקר לטובת הקלות והטבות ומס, והשקעה בתשתיות. נכון להיום, החבילה  מומשה ומוצתה, ונראה כי בחודשים הקרובים המשק ההונג קונגי יהיה חשוף למגמות עולמיות בלי מטריה של הגנה מקומית, בדגש על המערכת הבנקאית בהונג קונג אשר חשופה במיוחד לתנודות עולמיות.

 

צאנג פרט בוועידה שנערכה השבוע בבייג'ינג – "ההתאוששות הכלכלית לא תהיה פשוטה ומהירה, ואנו מודעים לכך". צאנג לא פירט מה הצפי לצמיחת התמ"ג בשנת 2010, אולם בתחילת החודש הצהיר שר האוצר ג'והן צאנג כי התחזית לצמיחה שנתית הינה בגובה 3.3% בשנת 2010. ברבעוון השלישי של 2009 צמחה הכלכלה ב- 0.4% בלבד.

 

לא יהיו זה מוגזם לומר כי עיניי כל העולם נשואות למרכז הפיננסי של אסיה, הונג קונג, בציפיה כי התאוששות נמשכת בשנת 2010 תהווה אינדיקציה ליציאה מהמשבר בכל העולם, ולהפך.

 

לייבסיטי - בניית אתרים