24 שעות בשניאנג

 

 

  

שניאנג (Shengyang) הינה בירתו של מחוז ליאונינג שבצפון מזרח סין, ומעבר להיותה העיר הגדולה ביותר בצפון מזרח סין,  היא מהווה מרכז תחבורתי, כלכלי, תעשייתי ותרבותי עבור האיזור כולו והינה אף אחת מערי התעשייה החשובות ביותר בסין כולה.

 

אולם מעבר להכול, שניאנג היא עיר מודרנית, בה חיים 10 מיליון תושבים בקירוב ובה ניתן למצוא זה לצד זה, אתרים היסטוריים, אוכל מעולה כמיטב המסורת של המטבח הסיני הצפוני, חיי לילה תוססים ושפע של אטרקציות תיירותיות מהמעלה הראשונה. כל אלה הופכים את שניאנג ליעד מבוקש לא רק בקרב אנשי עסקים אלא בקרב כל מי שלבו חפץ בשילוב המעניין של עבר ועתיד, היסטוריה וקולינריה, תרבות קלאסית וספורט, ועוד ועוד.

 

 

 

אומנם 24 שעות הן זמן קצר, אך בהחלט ניתן להספיק ולטעום על קצה המזלג ממה שיש לשניאנג להציע לתייריה:  

 

איך מגיעים? לשניאנג ניתן להגיע בטיסות ישירות מכל הערים הגדולות בסין. מבייג'ינג ניתן להגיע גם ברכבת ובה תאי שינה, העושה את הדרך בלילה אחד או ברכבות המהירות (המתחילות באות D) היוצאות לאורך כל היום ומגיעות לשניאנג בתוך כ-4 שעות. יתר על כן, ניתן להגיע לעיר ברכבות ובאוטובוסים מהירים מכל ערי צפון מזרח סין, כגון חרבין ודה-ליין.

 

ביקורנו יתחיל בביקור באחד האתרים ההיסטורים החשובים בסין בפרט ובעולם בכלל: הארמון הקיסרי המכונה גם "העיר האסורה של שניאנג". בניית הארמון, הממוקם כיום בלב העיר, החלה ע"י נורהאצ'י – מנהיג השבטים המנצ'ורים והקיסר המייסד של שושלת צ'ינג – ושהושלם ע"י אבאהאי בנו, כעבור 9 שנים, ע"פ הדגם של העיר האסורה בבייג'ין. מתוך הארמון, נוהלו ענייני המדינה שהפכה עם השנים לאימפריה הסינית הגדולה ביותר בהיסטוריה, עד השלמת הפלישה לסין וביסוסה של בירה חדשה - בייג'ינג בשנת 1644. שניאנג נותרה בירה אזורית חשובה ולארמון הקיסרי יש גם היום חשיבות סמלית רבה. הארמון עצמו, הינו קומפלקס הכולל 300 חדרים הבנויים סביב 20 חצרות פנימיות ונחלק לשלושה אגפים: המזרחי, המרכזי והמערבי. לכל אגף מאפיינים יחודיים משלו. החלק המזרחי העתיק ביותר שימש את נורהאצ'י לניהול ענייני המדינה ובו שולטים סגנונות אדריכליים כגון הסיני-האני, המנצ'ורי והמונגולי. החלק המרכזי נבנה בתקופתו של אבאהאי, ומכיל  שלושה מבנים עיקריים שנבנו לאורך ציר צפון-דרום: היכל ענייני המדינה העליונים, מגדל עוף החול וארמון הטוהר והשלום. חלקו המערבי של הארמון הינו נבנה רק במחצית המאה ה-18, פקודת הקיסר צְ'יֵין לוֹנג ובו ספרייה גדולה, בימת תיאטרון והיכל מגורים עבור הקיסר ומשפחתו המבקרים בעיר. בשל חשיבותו הרבה, כמו גם בשל האוצרות הרבים הטמונים בו, הוכרז הארמון  בשנת 2004 כאתר מורשת עולמי ע"י אונסק"ו. עלות הכניסה לאתר הינה 50 יואן (7$ לערך). 

 

 

 

אתר היסטורי חשוב נוסף, שלא כדאי להחמיץ, הינו אתר אחוזות הקבר של קיסרי צ'ינג. בפאתייה המזרחיים של שניאנג מצויה אחוזת הקבר של נורהאצ'י הבנויה על ציר דרום-צפון. בכניסה ישנם פסלי אריות מאבן, מעבר מקושת ולוחות חקוקים בכתובת. מעבר לכניסה מצויה "הדרך הקדושה" שלצידה פסלים חצובים באבן של זוגות בעלי חיים – אריות, סוסים, גמלים וטיגרים, ובסופה 108 מדרגות, המובילות לטירה מרובעת המווה את מרכז אחוזת הקבר. עלות כרטיס הכניסה הינה 32 יואן (5$ לערך), וניתן להגיע אליה בקווי האוטובוס העירוניים שמספריהם 218, 234 ו-330.

 

 

בנו של נורהאצ'י, אבאהאי, קבור באחוזת קבר נוספת, בצפון העיר, באזור שאותו מקיף כיום פארק גדול. אחוזת הקבר מכונה "הקבר הבהיר" או "הקבר הצפוני" והיא בנויה על שטח עצום המוקף חומה גבוהה. באחוזה עצמה  כמה חצרות ובהן עומדים המבנים אשר מהווים את אחוזת הקבר. מעבר לביקור באחוזת הקבר המרשימה, כדאי מאוד לבקר גם בפארק עצמו, שהינו הפארק הגדול ביותר בעיר שניאנג. עלות הכניסה לפארק ולאחוזת הקבר יחד הינה 36 יואן (5.5$ לערך) . המעוניינים "לדלג" על ביקור בקבר, מוזמנים לבקר בפארק בלבד, בעלות סמלית של 6 יואן (פחות מדולר). לאתר ניתן להגיע בקווי אוטובוס רבים היוצאים ממרכז העיר.

 

 

 

אתר נוסף, השווה ביקור הינו המוזיאון המחוזי של ליאונינג הממוקם בסמוך לכיכר העירייה בלבה של העיר. זהו אחד המוזיאונים המחוזיים העשירים בסין, ובו מוצגים פריטים היסטוריים מתקופות שונות, בניהם: כלי ברונזה וחרס, מפות עתיקות, לוחות, ציורים, מטבעות, רקמות ואף עצמות ניבוי עליהן חרוטות סימניות סיניות קדומות. הכניסה למוזיאון היא חינמית וניתן להגיע אליו בקווי האוטובוס 209, 214, 230, 244, 247 ו-248.

 

חובבי אטרקציות גיאוגרפיות מזמנים כעת לנסוע מס' ק"מ מחוץ לעיר ולבקר בתופעה מעניינת הקרויה "המדרון המוזר". מדובר בתעתוע אופטי, כאשר ירידה נראית כעליה שאורכה 15 מטרים. עלות הכניסה למתחם הינה 20 יואן (3$ לערך).

 

 

לחובבי הטבע, כדאי לבקר בהר 999 הפסגות (הר צ'יין) אליו ניתן להגיע בקלות באוטובוס או ברכבת לעיר אנשאן (Anshan) ומשם בקו האוטובוס מס' 8.

 

 

 

לאחר שסיימנו את הפרק ההיסטורי והתרבותי של ביקורנו, אפשר להתחיל לחגוג את הביקור בשניאנג המודרנית. מצפון לארמון הקיסרי, ממוקם הרחוב המסחרי הראשי של העיר, הנקרא "הרחוב המרכזי". זהו מדרחוב המשתרע בין מבנים המעוצבים בסגנון אדריכלי רוסי מובהק. מבנים אלה משמשים כיום כמרכזי קניות, חנויות, מסעדות, בתי מלון, ברים וכיו"ב. ברחובות הצדדיים ניתן למצוא דוכנים רבים של מאכלי רחוב, מהם עולה ריח של דיונונים מטוגנים או צלויים, המובאים הישר מהים העשיר בדגה של מחוז ליאונינג.

 

במדרחוב זה, בבית מס' 208, ממוקמת בין השאר גם אחת ממסעדות הג'יאודזה (כיסונים סיניים) הטובות והמפורסמות בסין: לאובְּיֵין אשר קיימת כבר כמעט 200 שנה, משנת 1829. מסעדה זו נחשבת למובילה בתחומה וידועה הרחק מעבר לגבולות המחוז והמדינה. הג'יאודזה המוגשים במסעדה מלווים במרקים מצוינים אשר להן מיוחסות גם סגולות ריפוי. למסעדה יש כיום סניפים גם בבייג'ין, אך המקור מומלץ בחום. 
 

 


ובכל זאת, לאחר שמילאנו את כרסנו במטעמים, כדאי לצאת לסיור מרגיע ברובע המוסלמי של העיר ממזרח לכיכר העירייה. ברובע ישנם מסגדים, שווקים רוחשים ושפע של מסעדות מוסלמיות המציעות שילוב נדיר של אוכל מוסלמי מסורתיים ואוכל סיני-צפוני. ואכן, ככל הנראה שניאנג היא המקום היחיד על הגלובוס בו ניתן למצוא מאכלי ים כחלק מהתפריט במסעדה מוסלמית למהדרין.

 

אומנם שניאנג "הולכת לישון" מוקדם יחסית לערים אחרות, אך למבקשים לחגוג את סיום הביקור, אפשר להרים כוסית לחיים באחד מעשרות הברים המצויים במדרחוב המרכזי, כגון הפאב האירי Mulligan's המצוי בתוך מלון הולידיי אין ברחוב Nanjing Bei Jie מס' 206, Babyface Club ברח' Wei Lu מס' 5 או Bacchus Bar ברח' Nan Sanjing מס' 37. 

 

ולאחר שסיימנו, שמחים ומרוצים, ניתן להתאכסן ללילה באחד מיני רבים מהמלונות הפזורים בעיר, כל אחד ע"פ תקציבו וסגנונו. ניתן למצוא מלונות בדרגות יוקרה שונות, החל מאכסנית נוער וכלה כמובן במלונות 5 כוכבים מפנקים במיוחד כגון Crowne Plaza Shenyang Zhongshan ברח' Nanjing North Street מס' 208 או Traders Hotel Shenyang ברח' Zhonghua Rd מס' 68.

 

בילוי מהנה!

 

        

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים