24 שעות בקונמינג


 

קונמינג, בירת מחוז יונאן, הינה שער הכניסה לדרך המשי ההיסטורית ששמשה כבר לפני 2400 שנה את הנתיב המסחרי העיקרי בין סין לטיבט, סצ'ואן, מינאמר והודו. קונמינג נהנית מאקלים נוח במיוחד ברוב ימות השנה, ועל כן שמה "העיר של האביב הנצחי".

 

קונמינג מהווה היום את המרכז הפוליטי, כלכלי, תרבותי, מדעי, טכנולוגי ותחבורתי של דרום סין וכמו כן הינה המוקד התרבותי של 26 המיעוטים האתניים השונים בדרום מערב סין כגון: יי, באי, מיאו, דאי, האני ורבים אחרים. משום כך נערכים בעיר מדי שנה עשרות פסטיבלים אתניים שונים - "פסטיבל הלפיד" של בני היי, "יריד המקדש המוזהב" וכיו"ב. כל אלה ועוד, הופכים את קונמינג למוקד משיכה פופולארי לתיירים, ואכן מדי שנה מבקרים בעיר מעל 24 מליון תיירים מקומיים ומעל 800 אלף תיירים זרים, כאשר ההכנסה השנתית מתיירות עומדת בממוצע על 2.5 מיליארד דולר. כפועל יוצא, הוקמו בעיר מעל ל-100 מלונות יוקרה ואלפי אכסניות, מסעדות ומתחמי תרבות וקניות, המספקים לתיירים מגוון רחב של אפשרויות נופש, ע"פ תקציבם ותחומי העניין השונים.

 

כיצד מגיעים? בשל היותה של קונמינג צומת תחבורתי מרכזי ניתן להגיע אליה באמצעי תחבורה שונים וממגוון יעדים. ברכבת ובאוטובוס, ניתן להגיע מבייג'ינג, שנגחאי, קשיאן, גןאנגג'ואו, צ'אנגדו, גווילין ונאנינג. קווי אוטובוס שונים יוצאים לקונמינג גם מחוץ לסין, מלאוס וויאטנם. כמו כן ניתן להגיע במטוס גם מתוך סין וגם מיעדים נוספים במזרח הרחוק: סינגפור, קאוולה-למפור (מלזיה), צ'אנג-מאי ובנגקוק (תאילנד).

 

כיצד מטיילים בעיר? קונמינג סובלת (כמו רבות מערי סין) מעומסי תנועה רבים, לכן כדאי להתכונן מבעוד מועד ולקחת "טווח ביטחון" אם מתכננים להגיע לנקודה כלשהי בעיר. בכל אופן קונמינג מציעה לתייריה שלל אפשרויות ניוד ברחבי העיר, החל מאופניים להשכרה, דרך אוטובוס תיירים בעלות של יואן אחד בלבד(!! = 0.15$) לנוסע, הפועל בין השעות 6:00-23:00, עליו ניתן לעלות ולרדת בכל נקודה שתחפצו, ועד נסיעה במונית, במחיר התחלתי של 8 יואן (1.20$). מאידך, החידוש התחבורתי שכנראה יפתור את ההתחשבות בעומסי התנועה, הוא בנייתה של הרכבת התחתית (Metro Spring), שהחלה כבר בשנה שעברה וצפויה להסתיים ב-2012.

 

מה לראות? זוהי כנראה שאלת השאלות בביקור קצרצר של 24 שעות בקונמינג. לכן כדאי לחלק את האתרים למס' קטגוריות, מתוכן ניתן יהיה לבחור מה שמתחשק:

 

ארכיטקטורה ואתרי דת

מקדש יואנטונג: המקדש נמצא למרגלות גבעת יואנטונג בחלק הצפוני של פארק קונמינג. למקדש היסטוריה של 1200 שנה והינו המקדש הבודהיסטי החשוב ביותר במחוז יונאן. המקדש בנוי בסגנון שושלות יואן ומינג ובניגוד למקדשים בודהיסטים אחרים, הכניסה אליו היא מלמעלה למטה, דרך גן משופע, אשר באמצעו קשת עליה מפוסלות 4 דמויות סיניות אופייניות. קומפלקס המקדש כולו בנוי סביב אולם יואנטונג, אשר מוקף בבריכה גדולה מעליה עובר גשר אבנים עליו ממוקם ביתן בעל 8 צלעות אשר מחבר בין האולם לכניסה למקדש. במקדש חיים, עובדים ולומדים נזירים בודהיסטים וניתן לצפות בחיי היומיום שלהם, מראה נדיר למבקרים במקדשים בודהיסטים אחרים אשר הפכו עם השנים לאתרי תיירות בלבד, ואינם מקיימים עוד כל פעילות בודהיסטית.

 


הפגודה המזרחית ברחוב
Shulin Jie, והפגודה המערבית ברחוב Dongsi Jie : שתי הפגודות נבנו בתקופת טאנג, בסוף המאה התשיעית. בעוד הפגודה המזרחית נבנתה כחלק ממקדש צ'אנג לה (Changle), הפגודה המערבית נבנתה כחלק ממקדש הויגואנג (Huiguang Temple) אולם שני המקדשים נהרסו לחלוטין ברעידת האדמה של 1833. הפגודה המזרחית נבנתה מחדש בשנת 1882 מעט מזרחה ממיקומה המקורי, בנקודה מעט גבוהה יותר. זהו מבנה לבנים רבוע בן 13 קומות. למרות שנבנה מחדש בתקופת צ'ינג, הוא שוחזר בסגנון שושלת טאנג, מתוך כבוד לעבר. הפגודה המערבית שוקמה אף היא ונבנתה בסגנון פגודת אווז הבר הקטנה בסיאן. גובהה 36 מטרים במגדל רבוע וחלול בן 13 קומות, כמו אחיו במזרח. המבנה החיצוני עשוי לבנים והמבנה הפנימי מעץ. פנים הפגודה מרוצף ברצפות ומדרגות עץ, ואליו אפשר להיכנס בתשלום. על לבני החומר מוטבעות כתובות בודהיסטיות בסימניות סיניות וסנסקריט.

 

מוזיאונים

המוזיאון המחוזי של קונמינג: במוזיאון הממוקם בחלקו המערבי של הרובע המוסלמי,  מוצגים הממצאים הארכיאולוגים שנתגלו בחפירות ממלכת דיאן הקדומה. בנוסף על אוסף של 150,000 פריטי התרבות המקומית, הכוללים מלאכת יד, קרמיקה, ספרות עתיקה, ברונזה ובגדים אתניים מתקופות שונות, ישנה במוזיאון תערכוה בה מודגמת צורת יציקת השעווה הנעלמת, בה השתמשו ליציקת סירי וכלי הברונזה.

מוזיאון המיעוטים של יונאן: מוזיאון זה הממוקם בדרומה של קונמינג הוא אחד מן המוזיאונים המרשימים ביותר בסין. המוזיאון בן שתי הקומות, בנוי סביב גן פנימי ובו מוצגות  תערוכות מתחלפות וקבועות שונות המציגות את חיי היומיום הצבעוניים של אנשי השבטים השונים המאכלסים את המחוז.

  

אתרי טבע

הגנים הבוטניים של קונמינג: לכבוד אירוח התערוכה העולמית של שנת 1999, נבנו גנים אלה נבנו למרגלות פארק המקדש המוזהב על שטח עצום של 2,180 דונם. בפארק, בין אגמים קטנים, נשתלו מעל 4,000 סוגי פרחים המסמלים את היות מחוז יונאן יצרן הפרחים הגדול של סין, וספק הפרחים המוביל בעונת החורף .

 

פארק האגם הירוק: זהו הפארק הגדול ביותר בקונמינג. הפארק מקיף אגם גדול מעליו תלויים גשרים. בפארק מתקיימים מדי בוקר אימוני טאי-צ'י ספונטאניים מרובי משתתפים. תוך כדי סיור בפארק ניתן להבחין גם בקבוצות אחרות המתאמנות בשירה, ריקודים סלוניים, חזרות למופעי דרמה ועוד, מה שמבטיח מפגשים מעניינים עם האוכלוסייה המקומית. הפארק עצמו מציע שפע של עצים מוריקים, גשרים נטויים ושייט בסירות פדלים. מצפון מערב לפארק ישנם מלונות, מסעדות ובתי קפה ותה.

 
יער האבנים: אומנם יש לנו רק 24 שעות לבלות בעיר, אבל למי שמחליט להשקיע לא צפויה אכזבה – במרחק שתי שעות נסיעה מן העיר ממוקם "יער האבנים" שהינו אתר אונסק"ו מוכרז. באתר ניתן, לראות מעין "עצי" אבן טבעיים, ה"צומחים" מן החורש. ה"עצים" הינם למעשה סלעי גיר בעלי צורות מעניינות ומפתיעות למדי. למבקרים מוצעות גם אפשרויות לינה באתר הכוללות אכסניית נוער ברמה גבוהה ובקיץ, ניתן להתאכסן גם במלון יוקרתי למדי הממוקם בתוך שמורת הטבע עצמה.
אתרי בילוי, קניות ואירועים

שוק הפרחים והציפורים של קונמינג: השוק ממוקם במרכז העיר ולכן הוא נגיש במיוחד. זהו שוק מיוחד וצבעוני. בניגוד לשמו אין בו כמעט פרחים או ציפורים, אבל הוא מציע שפע של חיות מחמד קטנות ומתוקות – בכללן צבים – לקניה או סתם לליטוף מהיר.

פסטיבל האמנות הבינ"ל של קונמינג: אם הזדמנתם לעיר בחודשים אפריל-מאי, יתכן שיצא לכם ליהנות מפסטיבל האמנות השנתי בעיר המתקיים בעיר במשך 3 שבועות רצופים. הפסטיבל מארח מוזיקאים, רקדנים ויוצרים מתחומים שונים ומקיים מופעי רחוב שונים שבחלקם ניתן לצפות בחינם.

אמנות מקומית: בחנויות רבות במרכז העיר ניתן למצוא חפצי אמנות המאפיינים את המיעוטים האתניים השונים. החל מאבנים מלוטשות ועד משחקי לוח טיפוסיים שונים היכולים לשמש כמזכרת נעימה מהביקור בעיר.

חנות הספרים המנדרינית: חנות זו נמצאת ב- Wenhua Lane מס' 52 (בסמוך לתחנת המשטרה). בחנות ניתן למצוא ספרות מקומית מתורגמת למגוון שפות.  

 

מה לאכול?

אחרי יום ארוך כדאי לסעוד באחת מאלפי המסעדות השונות הקיימות בעיר. האפשרויות הן רבות ומגוונות וניתן למצוא מסעדות רבות המגישות אוכל מערבי לסוגיו. מאידך, לתייר המתעניין בקולינריה המקומית כדאי לנסות את המנות האופייניות למקום המוגשות במסעדות רבות. אחת מהן הינה Heavenly Manna, הממוקמת ב- Wenhua Alley מס' 74 ומציעה מגוון של מנות טיפוסיות כגון Over-the-Bridge Rice Noodles, Steam Potted Chicken, Yiliang Roasted Duck, Xuanwei Ham, Sweet Tonghai Peapowder Candy, Qujing Pickled Chives Flower, Sweet Pickled Kaiyuan Chinese, Smoked Smelly Bean Curd , The Eight Treasures of Yunnan ,Wild Mushrooms Old lady potatoes with peppers and fennel, Fried goats cheese , Stinky Tofu  ואחרות.

 

בנוסף, בשעות הערב, ברים ומסעדות רבים מציעים מנות ברביקיו מקומיות על שיפודים בניהן ירקות כגון תפ"א וקישואים, כמו גם מנות בשריות הכוללות חזיר, עוף, בקר. כל המנות מתובלות בצ'ילי מקומי חריף. שיפודים כאלה ניתן לקנות גם ברחוב, בדרך כלל בשעות הערב והן זולות וטעימות במיוחד.

 

לצמחוניים כדאי לבקר במסעדה הנקראת בפשטות The Vegetarian Restaurant. המסעדה ממוקמת בסמוך לכניסה הראשית לגן החיות של קונמינג, ברחוב Yuan Tong Lu. האוכל מעט יקר אך המסעדה מצליחה להגיש מנות עשויות טופו המחקות בהצלחה מרובה את טעמן של המנות הבשריות המקומיות בעלות ההיסטוריה של 1200 שנה. המנה המומלצת הינה ה"ברווז" הפריך.        

 

לאחר ששבענו הגיעה השעה לצאת להרים כוסית לחיי 24 שעות מהנות בקונמינג. העיר מציעה מגוון של פאבים תוססים הפתוחים עד השעות הקטנות של הלילה, בהם ניתן לשמוע מוזיקה ואף לצפות בהופעות חיות של מוזיקאים מקומיים וזרים המבקרים בעיר, ביניהם:

 

Shelter Bar ב- 295 Yuantong East Road

Freedom Bar ב- Renmin East Road

Chapter One ב- 146 Wenlin Street

Speakeasy Bar ב- 445 Dongfeng West Road

Aoma Meili Pub ב-60 Dongfeng East Road

 

אחרי ששתינו ונהנו הגיע הזמן ללכת לישון. קונמינג מציעה אפשרויות לינה מגוונות, החל מאכסניות נוער פשוטות ועד מלונות יוקרה, כל אחד יכול לבחור ע"פ תקציבו ורצונו:

 

בתקציב הנמוך ניתן למצוא אכסניות נוער כגון קמיליה, האמפ, אכסניית אוניברסיטת יונאן ומלון קונהו. בטווח המחירים הבינוני ניתן למצוא מלונות כגון 7 days Inn, Spring City Star Hotel, Fairyland Hotel ו- Expo Garden Hotel. אם אתם חושקים הלינה התנאים יוקרתיים ביותר תוכלו להשתכן במלונות כגון מלון קונמינג הוותיק, Green Lake Hotel, Kai Wah Plaza International Hotel  ועוד ועוד.

 

לילה טוב...

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים