24 שעות בבייג'ינג
 
 
העיר בייג'ינג הינה מחוז עירוני אוטונומי ובירת הרפובליקה העממית של סין. הפירוש המילולי של בייג'ינג הינו "הבירה הצפונית". זו העיר השנייה בסין במספר תושביה (אחרי צ'ונגצ'ינג), והמרכז השלטוני, התרבותי והמנהלי של סין.

בייג'ינג ממוקמת בצפון־מזרח סין. בצפונה, במערבה ובדרומה היא גובלת במחוז חביי, ובדרום-מזרחה גובלת בעיר-מחוז טיינג'ין. גובהה הממוצע מטרים ספורים מעל פני הים. שטח העיר עצמה קרוב ל-5,000 קמ"ר. החבל העירוני של בייג'ינג משתרע על כ-17 אלף קמ"ר. בשטח זה מתגוררים כ-17.4 מיליון תושבים.
מצפוןן לעיר משתרעים הרי ין (Yan), המהווים מכשול ומגן טבעי לעיר. הדרכים הבודדות החוצות את ההרים מובילות אל בייג'ינג ומכאן חשיבותה כעיר על דרך מסחר.

בייג'ינג מחולקת לשני חלקים לא שווים בגודלם, העיר הטאטארית (הפנימית) שמכילה את העיר העתיקה והעיר החיצונית שכוללת כיום גם את כל הכפרים והערים שנבלעו על ידי בייג'ינג המתרחבת. מרכז העיר הוא כיכר טיאןאןמן שממול לעיר האסורה. מסביב לכיכר, במעגלים גדלים והולכים, מוקפת העיר בכבישי טבעת, שהקצר שבהם באורך 43 ק"מ.

בסוף המאה ה 13 הפכה בייג'ינג לעיר המאוכלסת ביותר בעולם עם מיליון תושבים שגרו בה. העיר הוקמה בחומה חיצונית ובחומה פנימית שהגנה על ארמון שושלת ג'ין שמוקם בלב העיר.
ב 1368 נכבשה העיר מהמונגולים ע"י שושלת מינג. הקיסר השלישי בשושלת זו העביר את הבירה הסינית מדרום המדינה לעיר זו ואף נתן לה את שמה - בייג'ינג. אז גם נבנתה העיר האסורה ובהמשך נבנה מקדש השמים וכיכר טיננמן.

במהלך השנים ניתנו לעיר שמות רבים. בין 1928 ו־1949 הוחלף שמה לבייפינג (北平) או "שלום צפוני". השם שונה כיוון שג'ינג () פירושו בירה וממשלת הגוומינגדנג שישבה בנאנג'ינג רצתה להדגיש שבייג'ינג אינה בירת סין. בין השנים 1937 ל־1945 נכבשה ביג'יינג על ידי יפן.

שמה של בייג'ינג ניתן לה בחזרה עם כינון הרפובליקה העממית של סין בשנת 1949. הרפובליקה של סין בטייואן לא הכירה באופן רשמי בשינוי השם, ובמהלך שנות החמישים והשישים רבים בטיוואן קראו לבייג'ינג פאיפינג. כיום השם בייג'ינג נפוץ גם בטייואן, למרות שמספר מפות של סין מטיוואן עדיין משתמשות בשם הישן יחד עם גבולות המחוזות מלפני 1949. במערב הייתה העיר מוכרת שנים רבות כפקין או פקינג (Peking). כתיבה זו משקפת את הגיית השם בניב סיני השונה ממנדרינית, הניב הרשמי בסין.
בשנות ה-90 וה- 2000 הוחל בפיתוח מואץ של העיר אשר כלל הריסה של שכונות ישנות רבות (הקרויות חוטונג) ובנייה של גורדי שחקים ואזורי מסחר מודרניים.


מקומות בילוי מומלצים בעיר -
 
1. העיר האסורה (Forbidden City)
 העיר נבנתה בין 1406-1420 ע"י הקיסר השלישי בשושלת מינג. המקום נקרא העיר האסורה כוון שבמשך 500 שנה נאסר על בני האדם שאינם שייכים למשפחה הקיסרית להכנס לשעריה. 20 קיסרים שונים התגוררו בעיר האסורה כאשר הקיסר האחרון גורש ממנה בשנת 1924 (הסרט הקיסר האחרון של ברנרדו ברטולוצי מספר את סיפורו של קיסר זה).
 
בקומפלקס ישנם מבנים אשר שימשו למינהלה ובניינים אשר שימשו למגורים. הביקור כיום נעשה ברגל כאשר ניתן להתרשם משכיות החמדה – ארכיטקטורה מופלאה, גנים יפהפיים וחצרות רחבות ידיים. העיר האסורה משתרעת על פני שטח של 7200 דונם ומונה כ 10,000 חדרים. בחדרים אשר פתוחים לקהל הרחב ניתן לראות אוצרות שונים כגון תכשיטים, שעונים, יצירות אומנות וכדומה.
 
ניתן לשכור אודיופון עם הסברים באנגלית או לשכור מדריך.


 

2. כיכר טיאנאנמן
הכיכר נבנתה עם בניית העיר האסורה והיא נחשבת לכיכר הגדולה בעולם. ב 1.10.49 הכריז בה מאו טסה טונג על הקמת הרפובליקה הסינית.
 
הכיכר מוקפת בנינים רבים וחשובים: בית המפלגה, מוזיאון ההיסטוריה, מוזוליאון של מאו טסה טונג בו חנוטה גופתו, והעיר האסורה.במרכז הכיכר עומדת האנדרטה לגיבורי העם אשר לחמו למען סין.

3.
מקדש השמיים
מקדש השמיים נבנה עם בניית העיר האסורה, וממוקם נצא בלב פארק הנמצא דרומית לכיכר טיאננמן. הפארק הוכרז כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. במקור שימש המקדש לעריכת טקסים חגיגיים ע"י הקיסרים. כאן התפללו למען יבול ואסיף מוצלח, הדרכה משמיים ומחילות לעם.
 בשעות הבוקר ניתן לראות בו את התושבים הרבים מגיעים למקום לבצע טאי צ'י, משחקי נוצה וכדומה.    

4. ארמון הקיץ (Summer Palace)
ארמון הקיץ הממוקם 12 ק"מ מצפון מערב לעיר, שימש כאתר הנופש הקיצי של המשפחה הקיסרית.
הארמון אשר נבנה בסמיכות  לאגם קונמינג, מהווה אתר תיירותי בשל יופיו, גניו והאווירה הפסטורלית שבו. בחורף קופאים מי האגם.  בארמון נמצא בו המסדרון הארוך בעולם – 700 מטר המקושטים בציורים יפהפיים.


5. קברי מינג
12 מתוך 16 קיסרי שושלת מינג  קבורים באתר זה המשתרע על פני שטח של כ-40 קמ``ר,  וממוקם במרחק של כ-50 ק``מ צפונית-מערבית לבייג`ינג.
ארונות הקבורה נמצאים באולמות קבורה מתחת לפני האדמה. האתרים הפתוחים למבקרים באתר הם קבר דינג לינג - הקיסר האחרון של השושלת, והמוזוליאום הגדול בו קבור דג'אנג לינג, הקיסר שהפך את בייג'ינג לבירת המדינה.
הדרך המוליכה אל הקברים מרשימה ביותר ונקראת דרך הרוחות, היא מתחילה בקשת ניצחון, עוברת דרך שער הארמון הגדול וממשיכה לאורך פסלי שיש של בעלי חיים, יצורים מיתולוגיים ופקידי ממשל.
באתר גם קבורות עשרים ושלוש נשות הקיסרים, ומספר פילגשיות קיסריות.


6. החומה הגדולה (The Great Wall)
 בשנת 221 לפני הספירה החל הקיסר Qin Shihuangdi בבניית החומה הגדולה, אשר לאחר מאות בשנים הגיעה לאורכה המקסימלי - 6.000 ק``מ. להשלמת החומה הגדולה נדרשו מאות אלפי פועלים. החומה לא ממש הצליחה בהגנה כנגד הפלישות מצפון, אולם שימשה כאצעי תחבורה ותקשורת מעולה. בתקופת שושלת מינג חודשה החומה וחוזקה, העבודה נמשכה יותר ממאה שנים ועלתה ממון רב ובאובדן חיי אדם רבים.

לחומה קטעים רבים אך הקטע המתוייר והידוע ביותר הינו כ - 70 ק``מ וכשעה וחצי של נסיעה בכביש מהיר ונוח, ממרכז העיר בייג'ינג. החומה נמצאת 800 מטר מעל פני הים וניתן לעלות אליה עם רכבל מהחניון. אתר זה נמצא לא רחוק מקברי שושלת מינג.7. חוטונג
משמעות המילה חוטונג הוא סימטה והכינוי מתייחס לשכונות סיניות מסורתיות שנמצאות בסמטאות צרות והבתים בהן בנויים סביב חצרות פנימיות.
רבים מהחוטונג שבעיר נהרסו לצורך בנייה אורבנית מערבית אולו שנשארו שומרו ומשמשים כמוקדי ביקור לסינים ותיירים.
בחוטונג ניתן לראות את הבתים המסורתיים אך הם כוללים גם חנויות, מסעדות, פאבים ואף מלונות. בשנים האחרונות אזורים אלה הפכו ליוקרתיים יותר ויותר.
האזורים היפים ביותר לסייר בהם הם ברובע דונגצ'נג, בעיקר מדרום מזרח למגדל התוף ומצפון מזרח לעיר האסורה. ניתן לטייל בחוטונג בריקשה או ברגל וגם בסיור אופניים ולהנות מחוויה מרתקת של תרבות הולכת ונעלמת. מומלץ לבקר בחנויות התה ובבתי המרקחת לרפואה סינית הנמצאים בהם.


8. הפארק האולימפי  ואצטדיון קן הציפור.
הפארק האולימפי הוקם עבור האולימפידה שנערכה בביג'ינג בשנת 2008 . האצטדיון הלאומי בעל מראה ייחודי ומרשים, ובו התקיימו טקסי הפתיחה והסיום של האולימפיאדה ותחרויות האתלטיקה הקלה. האצטדיון, שעוצב על ידי שני האדריכלים השווייצרים הרצוג ודה מוירון, זכה לכינויו בשל צורתו הייחודית המזכירה קן של ציפור

9. קוביית המים (שויי לי פאנג)
קוביית המים, הלא היא אצטדיון השחייה וענפי ספורט המים השונים, זכתה לכינוי זה בשל צורתה יוצאת הדופן. היא בעלת חזית שקופה למחצה ומכוסה בבועות המזכירות בועות סבון. כל "בועה" המרכיבה את קירות ותקרת האצטדיון היא ייחודית בגודל ובצורה. ה"בועות" עשויות מחומר פלסטי מיוחד שנופח באוויר, והן משקפות את סמליות המים בתרבות הסינית. בלילה מוארת הקובייה באורות משתנים, דבר שהופך אותה לתצוגה מרהיבת עין.
 

היכן לערוך קניות בבייג'ינג?

1. אזור הקניות וואנג פו ג'ינג (Wang Fu Jing Shopping Area)
Wang Fu Jing Avenue, North of East Chang An Avenue, Chao Yang District

במדרחוב זה חנויות רבות של אופנה, תה , חנויות בוטיק, מרכזי קניות וכמו כן מסעדות רבות. המדרחוב ממוקם לא רחוק משוק האוכל הלילי.

2.
שוק המשי Xiushui
שוק המשי של  בייג'ינג מציע הרבה יותר מסחורות משי. השוק, שכמו שווקים אחרים ממוקם בבניין בן 5 קומות מציע חיקויים זולים למותגים רבים כמו  פראדה, לואי ויטון , רסאצ'ה. בכל קומה ניתן לקנות מוצרים שונים - בגדים, נעליים, תיקים, מוצרי אלקטרוניקה, תכשיטים וכדומה. אנא זיכרו כי הכל מזוייף וכמו כן התמקחו עם הסוחרים אשר מתחילים במחירים גבוהים ביותר.
השוק פתוח כל יום בין 8:00-22:00

3.
שוק יאשיו /צ'ילין
שוק יאשיו, המוכר יותר בשם צ'ילין, הינו שוק קטן יותר משוק המשי. השוק שממוקם גם הוא בבניין, נמצא בסמוך לרחוב הפאבים של בייג'ינג, סן לי טון, וגם בו תוכלו למצוא מכל הבא ליד. מעילי עור, בדי משי וקשמיר, מותגים, חליפות טובות, נעלי ספורט ונעלי טיולים ועוד.


 ומה לגבי מסעדות וחיי לילה?

1. שוק הלילה דונג הואה מן (Dong Hua Men Night Market)
ביקור בשוק הלילה הינו חוויה ייחודית. השוק כולל דוכנים רבים ובהם האוכל מוכן על שיפודים. רוב המאכלים הינם שונים ומשונים, כגון: מוח, חלקים פנימיים שונים, עקרבים, נחשים, צרצרים וכו'. אך לצידם ניתן למצוא מאכלים שאנו מורגלים בהם, כגון: פירות מסוכרים, פטריות, תירס וכדומה.
 
הביקור בשור מומלץ גם אם אין כוונה לסעוד במקום.
 
2.
מסעדת LAN
ה-"מקום" לראות ולהיראות בו בבייג'ינג.
המסעדה עוצבה ע"י פיליפ סטארק, והמרחב העצום, 6,000 מטר, מחולק למספר חללים - אויסטר בר, חדר VIP, בר משקאות וישנו גם חלל המעוצב כסלון ביתי עם ספרים ותמונות התלויות על התקרה. המקום מזכיר בעיצובו מסעדה/בר ניו יורקית או לונדונית אופנתיתי ביותר.
 - 4/f Twintowers B-12 jiangoumenwai AV. Tel:  0086-1051096012
 

3.
מסעדת פקין דאק
במסעדה זו מנת הדגל הינה מנת הברווז המפורסמת שלה. המקום מאד הומה אדם לכם יש לקחת בחשבון כי התורים למקום יכולים לקחת גם שעה וחצי ולכן מומלץ להזמין מקום מראש. ניתן להזמין גם חצי מנה למי שמגיע בזוג ולא בקבוצה.
Da Dong Roast Duck - Chang-Hong Bridge, Third Ring Road. Tel: 65822892,65824003

4.
רחוב הבארים – סן לי טון
אחד ממוקדי הבילוי החביבים ביותר על תיירים ומקומיים כאחד בבייג'ינג.. במקום עשרות בארים סיניים ומערבים, בתי קפה, מסעדות.

5. DINI'S  
מסעדה כשרה הממוקמת בביג'ינג.
ניתן לראות פרטים אודותיה ועוד פרטים לגבי מאכלים כשרים בביג'ינג ובסין באתר בית חב"ד -
http://www.chabadbeijing.com

6.
מסאז
סין ידוע במסאזים שלה אשר הינם חלק מתרבותה. אחת הרשתות הידועות בתחום הינה רשת דרגון פליי הפזורה ברחבי בייג'ינג  Dragon Fly. Tel: 01065279368
המקום מעוצב ברמה גבוהה, נקי, נעים ושקט. מוזיקה נעימה של קולות טבע מקבלת את הבאים למקום. המסאז בפופולארי ביותר הינו FOOT MASSAGE (עסוי לרגליים) כמו כן ניתן לקבל עיסויי קרקפת, גוף וכדומה.
 

7. רובע האמנים 798
רובע האמנים 798 הינו מתחם סגור של 20,000 מ"ר אשר נבנה במבנה נטוש ששימש בעברו כמפעל תעשייה בטחונית.

המקום כולל היום גלריות לאומנות, בתי מלאכה של אומנים, חנויות, מסעדות ובתי קפה.

סיניים ותיירים רבים פוקדים את האתר רחב הידיים. למקום כניסה אחת אך מסתעפים ממנו רחובות רבים.

תבלו!!!


 
לייבסיטי - בניית אתרים