ארה"ב וסין – שיתוף פעולה היסטורי למען צמצום זיהום האוויר
 
ארה"ב וסין, שנחשבות למזהמות הגדולות בעולם ואחראיות יחד לפליטה של כמחצית מכמות הפחמן הדו חמצני המשתחרר מכדור הארץ לאטמוספירה, חתמו על אמנה משותפת לצמצום זיהום האוויר והפחתת פליטת גזי החממה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא סין שי ג'ינפינג, הודיעו על חתימת ההסכמים במפתיע בהודעה משותפת שמסרו בבייג'ינג, בתום יומיים של פגישות מוצלחות. בהודעתם זו כינה אובמה את ההסכמים כ"מהלך היסטורי".אובמה ושי בבייג'ינג . צילום : אי-פי

הסכם האקלים בין אובמה לשי, נתפס כחיוני להשגת הסכם אקלים בינלאומי, גלובלי, משמעותי.
כחלק מההסכם, הודיע אובמה כי ארה"ב תפעל להפחתת פליטת גזי החממה בשיעור של כ 26-28% עד לשנת 2025. שי מצדו התחייב כי סין תפחית אף היא משמעותית את פליטת גזי החממה עד לשנת 2030. לשם כך, הבטיח שי, כי יכניס לשימוש "מקורות אנרגיה "נקיים" יותר כגון אנרגיה סולארית וטחנות רוח בתעשיית האנרגיה של ארצו.

זוהי הפעם הראשונה בה מתחייבת בייג'ינג להטיל מגבלות סביבתיות על כלכלתה, אם כי בשנים האחרונות נעשו מאמצים רבים בבייג'ינג לטיפול בבעיית הזיהום. הוגבר הפיקוח על תחנות הפחם והמפעלים המזהמים ונעשה ניסיון לצמצם את פליטת הגזים מכלי הרכב המיושנים, התורמים לענני הערפיח המכסים את מרכז העיר.ערפיח מעל רובע העסקים בבייג'ינג – צילום : אימג'בנק Getty images
 
השניים מקווים שהתכנית תדרבן מדינות נוספות ברחבי העולם להתחייב להקטין את פליטת גזי החממה לאוויר לקראת ועידת האקלים העולמית שעתידה להתכנס בפריס בשנה הבאה.
 
לייבסיטי - בניית אתרים