הזדמנויות חדשות ,
ישראל צורפה כחברה מייסדת בבנק האסיאתי החדש לפיתוח תשתיות
 
                              
                              שי ג'ינפינג נשיא סין , צילום : רויטרס

מזכירות הבנק האסיאתי החדש לפיתוח תשתיות (AIIB), הודיעה רשמית על אישור הצטרפותה של ישראל כחברה מייסדת , ה 52 מתוך 57 שהצטרפו לבנק.

המהלך התאפשר הודות לפעילות רחבה של שגריר ישראל בסין מתן וילנאי, בשיתוף עם משרד החוץ והאוצר.

היוזמה הסינית להקמת המוסד הפיננסי הרב לאומי, נועדה על מנת להעניק מימון לפרויקטים של פיתוח תשתיות במדינות אסיה, במטרה להביא לפיתוח כולל של האזור. תהליך הקמת הבנק אמור להסתיים לקראת סוף שנת 2015.

ע"פ התוכניות ישקיע הבנק  כ 100 מיליארד דולר בפרויקטים שונים במדינות אסיה, כאשר סין תשקיע כ 50 מיליארד דולר מתוכם.
הקמת הבנק בהובלת סין, צפויה להקל על זו להתחרות בארה"ב על מעמד של מובילה כלכלית בעולם.

באוקטובר 2013 משנחשפה היוזמה להקמת הבנק, הצטרפו 21 מדינות , אך כלכלות גדולות היססו ,שכן ארה"ב הפעילה עליהן לחץ כבד. בוושינגטון ניסו בתחילה למנוע הצטרפותן של מדינות נוספות לבנק שנתפס ע"י האמריקאים כמערער על מעמדם של הבנק לפיתוח לאומי והבנק לפיתוח אסיה אך בהמשך שינו את עמדתם ושר האוצר האמריקאי ציין, כי ארה"ב תברך על הקמת AIIB , כל עוד הוא יהווה גורם משלים למוסדות הקיימים ויאמץ סטנדרטים גבוהים לניהול .

למעט ארה"ב שהתנגדה למהלך ויפן שהסירה את מועמדותה , זכה המהלך לתמיכה גורפת מצד הכלכלות הגדולות בעולם ובתחילת אפריל משנסגרה ההרשמה לבנק, מנה מס' המדינות המצטרפות ו/או הממתינות לאישור סופי, מעל 50 מדינות.

הצטרפותה של ישראל כחברה מייסדת לבנק מקנה לה את הזכות לבסס את החוקים לפעילות הבנק וצפויה לפתוח הזדמנויות חדשות לשילוב חברות ישראליות בפרויקטים במימון הבנק החדש .
 
לייבסיטי - בניית אתרים